Mikołajki to pierwsza grudniowa okazja, aby podarować bliskiej osobie upominek budujący świąteczną atmosferę. Niestandardową jego forma zamiast materialnego prezentu może być zafundowanie bliskiej osobie jakieś atrakcji. Aż 65% respondentów badania „Święta marzeń według Polaków” uważa, że prezent w formie przeżycia mógłby spełnić jedno z ich marzeń.

Grafika: Kadr z infografiki

Jak pokazują badania, tradycyjne prezenty w postaci przedmiotów materialnych dają tylko chwilową radość. Szybko przyzwyczajamy się do posiadania nowego nawet długo oczekiwanego przedmiotu. Jego obecność w krótkim czasie staje się dla nas czymś zupełnie normalnym. Prezenty oparte na emocjach i doświadczeniach potrafią zapewnić dłuższe uczucie szczęścia.

Komu chcemy podarować wymarzony upominek?

Jak pokazały wyniki badania zrealizowanego przez serwis Prezentmarzeń wymarzony prezent najbardziej chcemy podarować swoim dzieciom, jak uważa 26% respondentów. Na drugim miejscu wymieniamy najczęściej partnera lub partnerkę, jak twierdzi 26% respondentów. Zdaniem 19% ankietowanych są to rodzice. Dla 14% jest to przyjaciel lub przyjaciółka, a następnie dziadkowie.

Jakie cechy powinien mieć wymarzony prezent świąteczny?

Według 38% zapytanych Polaków wymarzony prezent powinien być przede wszystkim niespodzianką dla obdarowanej osoby. Zdaniem 26% respondentów kluczowe jest dopasowanie go do charakteru osoby, której chcemy ofiarować upominek. Według 23% ankietowanych wymarzony prezent powinien pozwolić na rozwój zainteresowań i pasji. Z kolei 13% twierdzi, że trafić w gust obdarowanej osoby.

Czy wiemy o jakich upominkach marzą nasi bliscy?

Spośród 1317 Polaków zapytanych przez serwis Prezentmarzeń, aż 64% deklaruje, że wie o jakich upominkach marzą ich bliscy. U 35% respondentów wiedza ta wynika z faktu, że zawsze dopytują o pragnienia i potrzeby związane z upominkami. Z kolei 21% twierdzi, że się domyśla jakie marzenia w tym obszarze mają ich bliscy. Natomiast 15% przyznaje otwarcie, że nie ma takiej wiedzy, więc się stresuje, czy trafi z upominkiem w gust bliskiej osoby

Dlaczego w dzisiejszych czasach chcemy nadal obdarowywać się upominkami?

Według co trzeciego Polaka nadal chętnie obdarowujemy się prezentami, gdyż naszą główną motywacją jest chęć sprawienia bliskiej osobie radości. W opinii 28% to część świątecznej tradycji, którą chcemy pielęgnować. Według 21% respondentów obdarowywanie się upominkami to przede wszystkim miły gest ukazujący uczucia. Co piąty ankietowany uważa, że sami chcemy poczuć się lepiej podarowując komuś upominek.

Ile z nas otrzymało już kiedykolwiek wymarzony świąteczny prezent?

Do otrzymania wymarzonego prezentu przyznaje się 69% respondentów badania. Z tej grupy aż 33% zdradza, że przydarzyło się im takie szczęście, ponieważ otwarcie poinformowali bliskich o swoich preferencjach upominkowych. Co trzeci Polak nie otrzymał jeszcze nigdy w życiu wymarzonego świątecznego prezentu, ale ciągle liczy, że tak się stanie.

Badanie „Święta marzeń według Polaków” zostało zrealizowane przez serwis Prezentmarzeń na próbie 1317 respondentów w formie ankiety online w listopadzie 2022.

Źródło informacji: InnovationPR