DKF Kinochłon zaprasza w piątek 4 lutego 2022 roku o godz. 18:00 do Małej Galerii APK (Rynek Zygmunta Augusta 9) na wernisaż wystawy „Wyśniona historia kina na Podlasiu”, składającej się z inscenizowanych zdjęć, przypominających najważniejsze momenty w przedwojennej historii podlaskiej kinematografii.

Dzięki ekspozycji fotografii wykonanych w technice mokrego kolodionu odkryjemy na nowo związane z Podlasiem postaci, które wywarły niebagatelny wpływ na rozwój X muzy w Polsce i na świecie – w przeszłości i obecnie. Zdecydowanie za mało i zbyt rzadko się dziś podkreśla, jak ważną i wartościową sztuką jest film i jak wielu “naszych” twórców od dekad aktywnie współtworzy jego historię.

Brak zachowanych archiwalnych zdjęć lub zdjęć dobrej jakości spowodował zainteresowanie autorów projektu fotografią inscenizowaną, pozwalającą na nowo odkryć wczesny etap historii podlaskiego kina. Aby wzmocnić efekt wystawy, wykorzystali oni zjawisko synergii – do wcielenia się w role takich postaci, jak Nora Ney, Piotr Lebiedziński, Andrzej Wajda, Lechosław Marszałek, Wiera Gran czy bracia Kaufman, zaprosili osoby związane z filmem, a wywodzące się z Białegostoku i regionu. To twórcy rozpoznawani na arenie międzynarodowej, ale też artyści mniej znani, działający częściej w przestrzeni kina niezależnego, z którego Białystok i Podlasie słynie.

Kogo zobaczymy na zdjęciach? – Najlepiej przyjść i sprawdzić na własne oczy, zdradzamy jedynie kilka nazwisk: Magda Warzecha, Monika Buchowiec, Adam Woronowicz, Paweł Małaszyński, Joanna Zubrycka – Miss God, czy Krzysztof Szubzda.

Do realizacji projektu wykorzystano archaiczny już dziś proces tworzenia fotografii – zdjęcia w technice mokrego kolodionu wykonał białostocki fotograf Andrzej Górski.

Technika mokrego kolodionu pojawiła się w fotografii już w latach 50. XIX wieku i szybko została wyparta przez kolejne, nowsze techniki. Jak mówi Górski: “Niejednokrotnie czułem się nieporadnie trzymając w dłoni szklaną płytę. Pewnie gdybym zdjęcia wykonywał sto lat temu, zostałbym wyśmiany, że posługuję się procesem z lamusa. Teraz jest odwrotnie. Mam wrażenie, że mój ciężki aparat budzi zaufanie modeli”. Pytany o niedoskonałości widoczne na zdjęciach, tłumaczy: “Są zapisem wszystkiego co towarzyszyło sesji: temperatury powietrza, wilgotności, lepkości kolodionu. Oczywiście są też sumą popełnionych błędów, a to wynikających ze stresu – bo kończy się czas portretowanego, a to ze zmęczenia – bo wcześniej trzeba było rozstawić ekwipunek, którego waga czasami przekraczała sto kilogramów…”.

Wystawę “wyśnili” sobie członkowie Kolektywu Kaufman Bros & Sista: Tomasz Adamski (filmoznawca z Uniwersytetu w Białymstoku, niezależny filmowiec) i Maciej Rant (pomysłodawca akcji Filmowe Podlasie Atakuje! i festiwalu ŻUBROFFKA, niezależny filmowiec, kierownik kina Forum w Białymstoku). Na szklane płytki przeniósł ją Andrzej Górski, fotograf i rekonstruktor XIX-wiecznej fotografii.

Wystawa powstała w ramach organizowanego przez Białostocki Ośrodek Kultury Festiwalu Wschód Kultury/ Inny Wymiar 2021, a teraz można ją będzie podziwiać w naszym domu kultury.

Bądźcie z nami i twórcami tej wystawy w piątek 4 lutego o godz. 18:00 w Małej Galerii APK – wstęp wolny.

APK – DKF KINOCHŁON


Fotorelacja z wydarzenia TUTAJ >>>