Za nami PGE XXXVIII Długodystansowe Mistrzostwa Polski. Ostatni raz imprezę tej rangi mieliśmy w Augustowie kilka lat. A że była ważna impreza rangi Mistrzostw Polski o czym świadczą liczby:

PGE XXXVIII Długodystansowe Mistrzostwa Polski, fot. augustow.org
  • 500 zawodników
  • 60 klubów
  • 45 wyścigów we wszystkich kategoriach wiekowych
  • Pierwszy raz w historii mistrzostw wyścig SUP na dystansie 5 km

Mistrzostwa były udane pod każdym względem. Dopisała pogoda, uczestnicy byli zadowoleni, nie była zbyt wielu wywrotek. Nad Nettą można było spotkać wielu znanych kajakarzy medalistów olimpijskich, olimpijczyków, mistrzów Świata czy Europy, w tym naszych zawodników Sparty jak chociażby P. Markiewicza, M. Twardowskiego, A. Wysockiego, E. Dzieniszewską, B. Pozniakowskiego, czy też zawodników z innych klubów. Organizacja imprezy przez Augustowski Klub Sportowy” Sparta” była znakomita. Spartę reprezentowało na mistrzostwach 34 zawodników. Nasi zawodnicy zdobyli sporo medali, w tym: trzy złote, jeden srebrny oraz trzy brązowe.

I tak chronologicznie:

W wyścigu 4 K1 10.000 m mł juniorek brąz zdobyła Skowrońska Natalia.

Wyścig 8 K2 5.000m młodziczek złoto zdobyła osada Sparty w składzie: Grochowska Aleksandra i Rymarczyk Emilia.

W wyścigu 13 K2 2.000 m dziewcząt złoto zdobyły: Wysocka Maja i Zarzecka Dominika

Wyścig 16 K2 2.000 m złoto zdobyli: Sokołowski Szymon oraz Zyskowski Miłosz.

Wyścig 17 K1 2.000 m brązowy medal Rymarczyk Patrycja.

Wyścig 34 K1 5.000 m młodziczek brąz Goworowska Emila.

Wyścig 41 K2 10.000 seniorów srebro wywalczyli: Garbacz Karol oraz Adam Wysocki.

O mistrzostwach powiedział obecny Prezes Polskiego Związku Kajakowego, dwukrotny medalista olimpijski Grzegorz Kotowicz:

„Chciałem podziękować władzom, klubowi, mieszkańcom Augustowa za tak ciepłe przyjęcie. Myślę, iż to były jedne z lepszych organizacyjnie i pogodowo długodystansowych mistrzostw Polski. Umiejscowione w pięknym miejscu zawody tej rangi, które wróciły do Augustowa po kilku latach. Sporo medali, dużo satysfakcji dla zawodników i również dla tych którzy nie zdobyli tych medali, ale myślę, iż samo miejsce to nagroda, aby w takich warunkach pływać n kajakach „

Bardzo ładnie zawody podsumował Adam Wysocki, który występował jako trener – zawodnik i jako organizator. Oto co nam powiedział:

„Pogoda dopisała, a to było najważniejsze. Ekipy, które przyjechały do Augustowa mówiły o świetnej organizacji mistrzostw. Usytuowanie toru jest takie, iż praktycznie cały wyścig można śledzić, kibicować, oglądać każdą zmianę na nawrotach, na starcie i finiszu. Jest to jedyny tego typu akwen w Polsce. Można praktycznie cały wyścig oglądać jak na dłoni. Z punktu sportowego zdobyliśmy 3 złote, jeden srebrny i trzy brązowe medale i to jest spory dorobek. Myślę, iż cała grupa do tego się przyczyniła. Najważniejsze, aby te podstawy były mocne a najwięcej złotych medali zdobyli Ci najmłodsi. Aby praca mogła ruszyć dalej z kopyta i żeby to była motywacja dla dzieci, to te medale dużą dają.

I na koniec dziękuję osobom, które były mocno zaangażowane w organizację mistrzostw. Szczególnie dziękuje Kasi Chełmińskiej, która jako biuro zawodów ogarnęła dużo spraw. Jurek Grąbczewski, który zatroszczył się o tor na akwenie i dziewczyny z biura Sparty – Aneta. To jest nasze wspólne osiągniecie. „

Dziękujemy- to był naprawdę udany weekend nad Netą, – udana pierwsza impreza z okazji 75 –Lecia Sparty. Możemy być dumni, iż jako organizatorzy stanęliśmy na wysokości zadania, a sportowo też. Wynik jest dobry. I tak trzymać

Mistrzostwa odbyły się pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Podlaskiego oraz Burmistrza Miasta Augustowa.