2022-02-21, 16:43 Białystok (PAP)

779 osobników, w tym ponad stu cieląt urodzonych w 2021 roku doliczono się w czasie zimowej inwentaryzacji żubrów żyjących na wolności w polskiej części Puszczy Białowieskiej. Park poinformował, że to dane na podstawie przeprowadzonych obserwacji.

Fot. PAP/Michał Zieliński

To dane według stanu na ostatni dzień 2021 roku – zaznaczył w poniedziałek Białowieski Park Narodowy (BPN). Na koniec 2020 roku doliczono się w polskiej części Puszczy Białowieskiej 715 żubrów.

Doroczne liczenie żubrów w Puszczy Białowieskiej, gdzie jest ich największa w Polsce populacja, jest przeprowadzane zawsze zimą. Pracownicy parku narodowego, leśnicy i naukowcy wykorzystują wtedy fakt – przy założeniu, że jest mróz i śnieg – że zwierzęta zbierają się w większe grupy w miejscach dokarmiania i przez dłuższy czas nie oddalają się stamtąd, a pojedyncze sztuki można wtedy wytropić po śladach na śniegu.

Oddzielnie zlicza się cielęta do pierwszego roku życia, drugą klasę stanowi młodzież 2-3 letnia. Liczy się też osobniki dorosłe w wieku czterech lat i powyżej, również z podziałem na byki i krowy.

Jak podał w poniedziałek w mediach społecznościowych BPN, obserwacje żubrów przeprowadzono na terenie parku narodowego i nadleśnictw: Białowieża, Bielsk, Browsk, Hajnówka, Nurzec i Rudka.

Ostateczny wynik tych obserwacji, to 779 osobników. W populacji rozróżniono 288 samców i 262 samic, zaś u pozostałych 229 osobników – młodych zwierząt – nie udało się jeszcze płci rozpoznać. W grupie było 107 cieląt, czyli zwierząt w wieku do pierwszego roku życia.

Dr Katarzyna Daleszczyk z ośrodka hodowli żubrów Białowieskiego Parku Narodowego oceniła, że tegoroczne wyniki obserwacji – z racji zakresu pozyskanych danych – mogą być dokładniejsze, niż ubiegłoroczne. „Ale czy wszystkie żubry były widziane, tego nie możemy powiedzieć, bo przy tak dużej populacji i na tak dużym terenie, jest to niemożliwe. Jest dużo cieląt, co oznacza, że populacja jest w dobrej kondycji i właściwie się rozwija” – powiedziała PAP.(PAP)

autor: Robert Fiłończuk

rof/ drag/