Wiemy jak będzie wyglądał augustowski rynek w nowej odsłonie! Teraz będzie bardziej zielono. Urząd Miejski zaprezentował projekt rewitalizacji Rynku. Wygląd centrum miasta nareszcie będzie spójny, powstaną nowe i atrakcyjne miejsca odpoczynku. Będzie więcej różnobarwnych kwiatów i drzew. Miasto dysponuje już projektem, niebawem zostanie ogłoszony przetarg na wykonanie robót budowlanych.

Rynek w nowej odsłonie

Rynek Zygmunta Augusta to dla augustowian jedno z najważniejszych miejsc w mieście. Podczas opracowywania koncepcji uwzględniono oczekiwania mieszkańców. Teraz pojawi się zacieniony szpaler wysokich drzew z wygodnymi ławeczkami. Będą też nowe nasadzenia kwiatów i krzewów. Rynek Zygmunta Augusta nabierze klasy i stanie się bardziej zielony. Nowy charakter miejscu nadadzą ujednolicone i specjalnie dobrane elementy małej architektury, takie jak ławki, kwietniki, kosze na śmieci czy stojaki na rowery.

 Centrum Augustowa będzie jeszcze bardziej zielone

– Centrum Augustowa chcemy jeszcze bardziej zazielenić i ożywić. Planujemy dosadzić dwa szpalery drzew. Postaramy się, aby miały odpowiednio okazałe korony, które dadzą cień. Do tego pojawią się nowe i spójne elementy małej architektury na całym Rynku. Przede wszystkim ma to być miejsce do codziennego korzystania przez mieszkańców w miłej i przyjaznej atmosferze, z drugiej strony wciąż będzie to przestrzeń do organizacji wydarzeń kulturalnych. – powiedział Burmistrz Augustowa Mirosław Karolczuk

Na Rynku powstaną wyspy zieleni – miejsca relaksu i odpoczynku, w których turyści i mieszkańcy będą mogli schronić się przed słońcem. Pojawią się nowe gatunki specjalnie wyselekcjonowanych roślin, do których zostanie zamontowany automatyczny system optymalnego nawadniania. Wieczorem klimatyczną atmosferę wprowadzi dekoracyjna girlanda. 

 

Zmiany jeszcze w tym roku

Przeprowadzenie zmian w wyglądzie Rynku Zygmunta zaplanowano jeszcze w tym roku przed rozpoczęciem okresu wakacyjnego. Ratusz posiada już projekt techniczny rewitalizacji. Dokumenty zostały złożone do akceptacji u Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Wówczas pozostanie już tylko ogłoszenie i rozstrzygnięcie przetargu na wyłonienie wykonawcy oraz rozpoczęcie prac.

*(as) Urząd Miejski w Augustowie