11 i 15 lutego nastąpiły zmiany w zasadach związanych z zapobieganiem pandemii COVID-19. Zapoznaj się z najważniejszymi z nich!

Od 11 lutego zlikwidowana została tzw. „kwarantanna z kontaktu”, to znaczy, że kontakt z osobą chorą nie będzie już podstawą do automatycznego nałożenia kwarantanny.

Jednak, jeśli wiesz, że zetknąłeś się z osobą chorą – unikaj kontaktu z innymi i monitoruj swój stan zdrowia. Pamiętaj również o przestrzeganiu zasad reżimu sanitarnego (noszenie maseczki, dezynfekcja rąk i zachowanie dystansu).

Izolacja:

Od 15 lutego izolacja trwa 7 dni (od dnia uzyskania dodatniego wyniku testu w kierunku SARS-CoV-2).

Pamiętaj! Lekarz POZ może podjąć decyzję o konieczności jej przedłużenia, jeżeli twój stan zdrowia będzie tego wymagał.

Kwarantanna dla domowników

  • jeśli mieszkasz z osobą chorą na COVID-19, Twoja kwarantanna trwa tyle czasu, ile izolacja tej osoby.
  • jeśli zakończyłeś izolację lub hospitalizację nie zostaniesz objęty kwarantanną z powodu zamieszkiwania z domownikiem objętym izolacją przez 30 dni od zakończenia Twojej choroby.
  • jeśli jesteś zaszczepiony przeciw COVID-19, możesz wykonać test diagnostyczny – uzyskując negatywny wynik, zakończysz kwarantannę.

Ważne! Jeśli z powodu mieszkania z osobą zakażoną objęto Cię kwarantanną przed 15.02.2022 r., odbywasz ją na dotychczasowych zasadach (czyli okres izolacji osoby chorej plus 7 dni).

Bez zmian pozostają rozwiązania dla medyków i osób pracujących w służbach (między innymi: żołnierzy, funkcjonariuszy Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Więziennej):

kwarantanna wynosi 5 dni (nie stosuje się jej, jeżeli codziennie przez 5 dni przed pracą/służbą będziesz robić test antygenowy i uzyskiwać ujemny wynik)

izolacja wynosi 7 dni lub 5 dni (jeżeli wynik testu wykonany nie wcześniej niż w piątej dobie jest negatywny).

Kwarantanna wjazdowa:

Od 11 lutego, niezależnie od kierunku przylotu bądź przyjazdu do Polski, kwarantanna wjazdowa co do zasady trwa 7 dni.

Szczegółowe informacje na temat kwarantanny wjazdowej uzyskasz na stronie https://www.gov.pl/web/koronawirus/informacje-dla-podrozujacych.

Pamiętaj! Skierowanie na test w kierunku koronawirusa SARS-CoV-2 możesz uzyskać:

– kontaktując się z lekarzem POZ,

– zapisując się na stronie https://www.gov.pl/web/koronawirus/zapisz-sie-na-test-na-koronawirusa, gdzie również sprawdzisz wynik swojego testu.

Aktualne informacje i zalecenia na temat koronawirusa znajdziesz na stronie https://www.gov.pl/web/koronawirus lub dzwoniąc pod numer telefonu całodobowej infolinii Głównego Inspektoratu Sanitarnego +48 22 25 00 115

| PSSE Augustów