– W końcu dotarliśmy na miejsce. Weszliśmy do środka a na klatce schodowej wisiała ta tabliczka, Edwin Film agencja aktorska, 1 piętro. Strasznie się cieszyłam a jednocześnie stresowałam tym jak wyjdę w oczach agentów. Bałam się, że będą dla nas oschli, lecz jak się później okazało było zupełnie inaczej. Otworzyliśmy drzwi agencji, a pracownicy milo nas powitali – wspomina Oliwia Wojciechowska, aktorka Podlaskiego Teatru Współczesnego. 

Aktorzy Podlaskiego Teatru Współczesnego na planie wrocławskiego serialu

W sobotę 30 czerwca Paweł Aksamit dyrektor Podlaskiego Teatru Współczesnego zorganizował wyjazd szkoleniowy, który miał miejsce we Wrocławiu. Część zespołu miała możliwość zapisania się do ogólnopolskiej bazy aktorów w zawodowej agencji aktorskiej Edwin FIlm, która realizuje takie produkcje jak: Pierwsza Miłość, Lombard, Święty, Dzielnica Strachu czy Sprawiedliwi Wydział Kryminalni. Kolejnym celem do zrealizowania było odwiedzenie jednego z trwających w tamtym czasie planów zdjęciowych. O komentarz poprosiliśmy Pawła Aksamita. 

– Podlaski Teatr Współczesny to nie tylko realizacja zajęć teatralnych i tworzenie nowych spektakli dla widowni z regionu. Gdy myślałem o tworzeniu teatru, przede wszystkim myślałem o ludziach, którzy będą go tworzyć. Gdyby nie aktorzy, nie mielibyśmy teatru. Uważam, że to właśnie ich rozwój przyczyni się do tego, że będziemy mogli w Augustowie oglądać sztuki na najwyższym poziomie. Życzyłbym sobie, aby młodzi adepci sztuki teatralnej mogli realizować się na wielu płaszczyznach zawodu i postaram się im to umożliwić. Dlatego poza stacjonarnymi ciągłymi zajęciami teatralnymi wymyślam różne formy pracy. Niedawno aktorzy uczestniczyli w warsztatach z zawodowymi aktorami i reżyserami a teraz zorganizowałem wyjazd, który dotyczył zawodu aktora telewizyjnego. Aktorstwo to nie tylko teatr. To również praca na planach zdjęciowych teledysków, filmów czy seriali. Chciałbym, aby za kilka lat mogli państwo oglądać aktorów Podlaskiego Teatru Współczesnego nie tylko u nas na scenie, ale również w telewizji, czy na dużym ekranie. 

Aktorzy PTW w pierwszej kolejności odwiedzili agencje Edwin Film, aby zapisać się do ogólnopolskiej bazy. Poza papierkową robotą aktorzy stanęli przed kamerą w studio castingowym. I chyba to było największym przeżyciem. 

– Pierwsze co nas czekało to rejestracja, czyli wpisywanie swoich danych potrzebnych dla agencji. Następnie były robione zdjęcia (portretowe i sylwetki). Najciekawszą rzeczą natomiast był ostatni krok, czyli nagrywanie wizytówki i scenki improwizowanej. Było to bardzo ciekawe doświadczenie. Teraz już wiemy czego mniej więcej możemy się spodziewać następnym razem. Przede wszystkim nabyłyśmy szansę na występowanie w serialach telewizyjnych – wspomina Karolina Tomaszewska

Następnie aktorki pojechały na plan zdjęciowy jednego z wrocławskich seriali kryminalnych. Dzięki uprzejmości produkcji mogły być obecne na planie zdjęciowym. Dzięki temu z bliska obserwowały prace aktorów oraz ekipy realizatorów. 

 – Nie wiedziałam, że do nagrania scen jest wymagana taka ilość sprzętów cyfrowych jaką zaobserwowałam na planie zdjęciowym. Miło było dowiedzieć się kilku faktów na temat pracy za kamerą – Natalia Świącka

Dla mnie chyba to była najważniejsza część naszego wyjazdu. Uważam, że to właśnie przebywanie wśród zawodowców, obserwowanie ich, możliwość swobodnej rozmowy o etapach pracy daje młodym ludziom najwięcej doświadczenia – komentuje Paweł Aksamit. Cieszę się i z tego miejsca chciałbym podziękować, całej ekipie realizatorskiej, za tak ciepłe przyjęcie na planie. Dzięki temu aktorki PTW mogły być częścią tego dnia zdjęciowego. Wiem, że to właśnie ten etap wyjazdu był dla nich najważniejszy i cieszę się, że udało się zrealizować go na takim poziomie. 

– Na planie miałyśmy szansę poznać reżysera, aktorów, operatorów oraz wszystkie inne osoby zaangażowane w tworzenie serialu. Mogłyśmy zobaczyć w jaki sposób powstają seriale i jak wygląda praca w tej branży. Słyszałyśmy jak profesjonalnie wszyscy rozmawiali na temat fragmentu odegranej sceny, aby wyglądała ona dokładnie tak, jak wyobrażał to sobie reżyser. Oprócz profesjonalizmu widoczna była więź, która łączy całą ekipę zajmującą się jednym projektem przez tak długi czas. Cieszę się, że mogłam obserwować widoczne zależności pomiędzy aktorem i reżyserem oraz aktorami – dodaje Karolina Tomaszewska

Na planie serialu aktorki mogły zobaczyć w akcji również Pawła Aksamita, który uczestniczył w kilku scenach. Ze względu na umowę z produkcją nie poznaliśmy szczegółów, ale na pewno za jakiś czas zobaczymy efekty pracy na ekranach naszych telewizorów. Po całym dniu przyszedł czas na zwiedzanie Wrocławia i chwilę na podsumowania dnia pełnego wrażeń aktorskich. Nieoficjalnie wiemy, że to nie ostatni wyjazd o takim charakterze, który realizowany będzie przez Podlaski Teatr Współczesny.

|(i)