W przyszłym roku na augustowskie ulice wyjadą elektryczne autobusy. Miasto ma kupić cztery pojazdy wraz z ładowarkami.

zdjęcie ilustracyjne: augustow.org

Zastępca burmistrza Sławomir Sieczkowski mówi, że najprawdopodobniej już niedługo zostanie podpisana umowa. 

– Otrzymaliśmy ofertę od potencjalnego wykonawcy, która jest teraz badana pod kątem spełnienia wymagań. Zmieściła się ona w naszym szacunku finansowym, więc jeśli wszystko będzie w porządku, jest szansa na pojawienie się w Augustowie czterech nowoczesnych elektrycznych autobusów. Czekamy teraz na zakończenie prac przez komisję przetargową. Jeżeli nie będzie miała ona żadnych zastrzeżeń, podpiszemy umowę.

Spółka Necko posiada obecnie 8 autobusów. Nowe pojazdy zastąpię więc połowię taboru. W przyszłości miasto zamierza wymienić pozostałe. Zastępca burmistrza dodaje, że autobusy będą nie tylko tańsze w eksploatacji, ale również bardziej ekologiczne.

– Zostaną wyposażone w najnowszy system monitoringu, oświetlenie ledowe i automaty biletowe. Są o praktycznie zerowej emisyjności. Chcielibyśmy, by tabór, którym dysponuje nasza spółka Necko był jak najlepszy, najnowocześniejszy i najbardziej przyjazny mieszkańcom. Te pojazdy zastąpią najstarsze jakie mamy i obsłużą podstawowy rozkład jazdy.  

Autobusy mają kosztować prawie 13 milionów złotych. 8 milionów miasto otrzymało z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Na resztę miasto weźmie kredyt.

| red: mik

autor: Marta Sołtys/radio.bialystok.pl/wiadomosci/suwalki