Wystartowali, by upamiętnić Żołnierzy Wyklętych – miłośnicy aktywności na świeżym powietrzu wzięli w niedzielę (5.03) udział w biegu „Tropem Wilczym” w Białymstoku, Wysokiem Mazowieckiem i Augustowie.

Fot. augustow.org

Ponad 300 biegaczy wzięło udział w szóstym białostockim biegu „Tropem Wilczym”

Ta cykliczna impreza odnosi się do 1963 roku, czyli daty wykonania wyroku śmierci na ostatnim Żołnierzu Wyklętym – Józefie Franczaku. Taki symboliczny dystans – 1963 metry – pokonali ci, którzy wzięli udział w biegu rodzinnym. Przygotowano też dłuższą trasę – 5 tys. metrów.

Bieg rozpoczął się przy pomniku 42 Pułku Piechoty w Parku Konstytucji 3 Maja.      

Trasa przebiegała wokół Cmentarza Wojskowego i Akcentu ZOO oraz chodnikami wzdłuż ul. 11 Listopada i Zwierzynieckiej. 

Bieg „Tropem Wilczym” – ku pamięci Żołnierzy Wyklętych – relacja Marcina Glińskiego

Pamięć Żołnierzy Wyklętych uczczono też w Wysokiem Mazowieckiem

W Wysokiem Mazowieckiem na termin biegu „Tropem Wilczym” (5.03.) przeniesiono obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Główne jego obchody – po mszy w intencji Ojczyzny – zorganizowano pod pomnikiem mjr Kazimierza Kamieńskiego „Huzara” i jego żołnierzy.

To upamiętniony w ten sposób w Wysokiem Mazowieckiem w 2007 r. dowódca żołnierzy podziemia niepodległościowego, który przez siedem lat po zakończeniu wojny, walczył na tych terenach z narzuconą władzą.

– Kiedy odsłanialiśmy ten pomnik, było słychać głosy, że burmistrz stawia pomnik bandycie. Teraz, po wybuchu wojny w Ukrainie, wszyscy chyba już zrozumieli, że to „Huzar” i jego ludzie walczyli z bandytami, z tymi samymi Sowietami, z „ruskim mirem” – mówił burmistrz Jarosław Siekierko.

Kwiaty pod pomnikiem w centrum miasta złożyły delegacje parlamentarzystów, władz województwa, samorządów wszystkich szczebli, organizacji, służb mundurowych, wojska, instytucji powiatowych i miejskich oraz placówek oświatowych. 

Wojskową oprawę z odczytaniem apelu pamięci i salwą honorową zapewnili żołnierze 15. Brygady Zmechanizowanej z Giżycka.

Po uroczystościach pod pomnikiem sprzed MOK do biegu „Tropem Wilczym” wystartowało około 200 osób. Do przebiegnięcia mieli pętlę z symbolicznym dystansem 1963 m, którą chętni mogli pokonać dwukrotnie. 

Wysokie Mazowieckie: Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych z biegiem „Tropem Wilczym” – relacja Adama Dąbrowskiego

Ponad 200 osób pobiegło w Augustowie 

Trasa XI biegu „Tropem Wilczym” w Augustowie biegła przez las wzdłuż brzegu jeziora Necko. 

Uczestnicy podkreślali, że jest to nie tylko okazja do ruchu na świeżym powietrzu, ale przede wszystkim uczczenie bohaterów – Żołnierzy Wyklętych.

Augustowianie do wybory mieli dwa dystanse – na 1963 metry oraz 10 kilometrów. Pierwsza długość odnosiła się do daty wykonania wyroku śmierci na ostatnim Żołnierzu Wyklętym – Józefie Franczaku.

W Augustowie bieg poprzedziła uroczysta Msza Święta oraz złożenie kwiatów pod Domem Turka i Pomnikiem Żołnierzy Wyklętych.

Ponad 200 osób wzięło udział w XI biegu „Tropem Wilczym” w Augustowie – relacja Marty Sołtys

| red: sk, mark

autor: Adam DąbrowskiMarcin GlińskiMarta Sołtys / www.radio.bialystok.pl/wiadomosci/suwalki

Fotorelacja z biegu w Augustowie, fot. augustow.org