To pierwszy taki bieg poświęcony ofiarom Obławy Augustowskiej. Pod kościołem w Mikaszówce (gmina Płaska) odbyła się historyczno-sportowa impreza pod hasłem „Czynem nie słowem”.

Biegacze uczcili ofiary Obławy Augustowskiej, fot. Areta Topornicka

Pierwszym elementem był marszobieg dla amatorów Pro Memoria, w którym do pokonania było 1945 metrów. Oprócz tego zorganizowano bieg dla zaawansowanych na dystansie 21 km. Szczegóły trasy do samego startu trzymane były w tajemnicy. Uczestnicy biegli przy murze na polsko-białoruskiej granicy w pobliżu pochówku ofiar Obławy Augustowskiej, co było dla nich zaskoczeniem i powodem do zadumy.

Uczestnik Piotr Augustynowicz podkreślał, że bieg był dla niego osobistym przeżyciem.

Trzy osoby z mojej rodziny zginęły w Obławie Augustowskiej. To jest mój dług wdzięczności wobec nich. Podczas biegu wzdłuż muru nachodzi taka duża refleksja, że wolność jest krucha i trzeba o nią dbać – mówił Piotr Augustynowicz.

Organizator imprezy Antoni Kuźma ze Stowarzyszenia Woda-Las mówił, że to pierwszy tego typu bieg.

Uczestnicy biegną 300 metrów od miejsca pochówku ofiar Obławy Augustowskiej. My prowadzimy akcję „”Historia poprzez sport”. Chcemy w ten sposób upamiętnić wydarzenia historyczne z naszego regionu, ale także połączyć je ze sportem – tłumaczył Antoni Kuźma.

Więcej na ten temat oraz relacja audui TUTAJ >>>

autor: Areta Topornicka/.radio.bialystok.pl