2023-04-15, 08:47 Białystok (PAP)

159 cudzoziemców próbowało minionej doby przedostać się z Białorusi do Polski – podała w sobotę rano Straż Graniczna. Kilkanaście osób przeprawiło się przez graniczne rzeki.

Zdjęcie ilustracyjne, fot. augustow.org

SG poinformowała na Twitterze, że wśród migrantów, którzy próbowali się dostać do Polski byli m.in. obywatele Indii i Sudanu. Wśród wszystkich osób, które próbowały przejść, ponad 40 cudzoziemców „na widok polskich patroli zawróciły na Białoruś”.

Pogranicznicy zatrzymali też migrantów, którzy próbowali przeprawić się przez graniczne rzeki. W okolicach Bobrownikach 10 Syryjczyków próbowało przedostać się przez Świsłocz, a w okolicach Narewki pięciu obywateli Indii – przez Narew.

SG zatrzymała też w okolicach Białowieży Gruzina, który przewoził pięciu Afgańczyków.

Z danych SG wynika, że dotąd w 2023 r. za pomocnictwo lub organizację nielegalnego przekraczania granicy pogranicznicy zatrzymali ponad 190 osób.

Od początku roku granicę z Białorusią nielegalnie próbowało przekroczyć ok. 6 tys. osób – wynika z danych SG. Natomiast w kwietniu ponad 900 osób.

Na granicy polsko-białoruskiej wciąż nie jest zakończona budowa ostatniego ok. 25-km odcinka zapory elektronicznej, czyli systemu kamer i czujników. Jest ona uzupełnieniem – zbudowanej w ub. roku na 186 km granicy – zapory stalowej o wysokości 5,5 m. Zapora elektroniczna będzie docelowo miała nieco ponad 200 km długości; obecnie to 181 km, gotowych jest 10 z 11 jej odcinków.

W Podlaskiem zamknięte do odwołania są wszystkie drogowe przejścia graniczne z Białorusią. Czynne są jedynie przejścia kolejowe w Kuźnicy i w Siemianówce.

Obecnie w tym regionie obowiązują przepisy o pasie drogi granicznej, a ograniczenia reguluje wydane we wrześniu 2021 r. rozporządzenie wojewody w sprawie zakazu przebywania na całym odcinku pasa drogi granicznej (15 m szerokości w głąb kraju od linii granicy) na granicy z Białorusią, czyli na granicy zewnętrznej UE. Obowiązuje też rozporządzenie wojewody z lutego tego roku, w sprawie przepisów porządkowych w strefie nadgranicznej, przyległej do granicy państwowej na terenie województwa. (PAP)

autorka: Sylwia Wieczeryńska

swi/ amac/