Policjanci z białostockiego Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości zatrzymali dwie osoby podejrzane o 119 oszustw internetowych oraz nielegalne posiadanie amunicji i znacznej ilości amfetaminy – poinformował podkom. Marcin Zagórski z biura prasowego CBZC.

Grafika ilustracyjna: augustow.org

Według ustaleń śledczych dwóch mieszkańców woj. dolnośląskiego prowadziło od czerwca do sierpnia 2022 roku w internecie dwa sklepy z elektroniką. Były to m.in. zegarki, telefony czy konsole do gier. „Klienci, którzy zdecydowali się kupić oferowane przedmioty nigdy ich nie otrzymali, a osoby prowadzące sklepy nigdy nie dysponowały oferowanym towarem. Sklepy miały wiele negatywnych opinii od klientów” – przekazał podkomisarz Marcin Zagórski.

„W sumie w wyniku przestępczej działalności oszustów pokrzywdzonych zostało 119 osób na łączną kwotę ponad 126 tys. zł. Fikcyjne firmy zostały zarejestrowane w jednym z miast województwa dolnośląskiego, w miejscu, gdzie nigdy nie była prowadzona żadna działalność gospodarcza” – wyjaśnił policjant.

Wskazał, że policjanci z białostockiego CBZC pod koniec grudnia przeszukali ich mieszkania. „W wyniku tych czynności u jednego z mężczyzn zabezpieczono 25 sztuk amunicji i ponad 0,7 kg amfetaminy” – podał.

Po zatrzymaniu mężczyźni zostali doprowadzeni do Prokuratury Rejonowej Białystok–Północ w Białymstoku, gdzie usłyszeli zarzuty oszustwa internetowego przez co doprowadzili co najmniej 119 pokrzywdzonych do niekorzystnego rozporządzenia własnym mieniem na łączną kwotę ponad 126 tys. zł. Ponadto 53-latek usłyszał zarzuty nielegalnego posiadania amunicji oraz posiadanie znacznych ilości substancji psychotropowych w postaci amfetaminy.

Na wniosek prokuratury sąd zastosował wobec zatrzymanych tymczasowy areszt na trzy miesiące.

Jak zapewnił podkomisarz sprawa jest rozwojowa i śledczy nie wykluczają kolejnych zatrzymań. (PAP)

autor: Bartłomiej Figaj

bf/ akub/