Tegoroczny wrzesień cieszy nas kolejnymi słonecznymi dniami. Mimo, że kalendarzowa jesień rozpoczęła się w pełni, to za oknem nadal możemy cieszyć się letnią aurą. To dobry czas, aby zadbać o przestrzeń miejską.

Fot. UM w Augustowie

Regularne dbanie o miasto

Tegoroczną wiosną został wykonany szereg prac, aby przygotować miasto na intensywny sezon wakacyjny. Teraz przyszedł czas na drugi etap. Zniszczone, przestrzale elementy małej architektury zostaną wyremontowane bądź wymienione.

W tym roku Miasto wyremontowało 150 ławek. Między innymi w Parku przy Starej Poczcie, na bulwarach przy Kanale Bystrym i Augustowskim oraz w okolicy jeziora Necko. Nowe oblicze zyskają również kosze. Na bulwarach Narodów Unii Europejskiej dotychczasowe betonowe pojemniki, zastąpią nowe śmietniki. Przed ich zakupem Miasto Augustów musiało uzgodnić ich kształt, kolorystykę i wymiary z Konserwatorem Zabytków w specjalnej procedurze. Aktualnie trwają też remonty daszków wzdłuż bulwarów nad Neckiem.

W tym tygodniu jednocześnie trwają w mieście intensywne nasadzenia nowych roślin wieloletnich. Pierwsze z nich rosną już przy rondzie łączącym ulicę Hożą i Sienkiewicza. Więcej zieleni pojawi się jednak w najbliższych dniach w kolejnych miejscach. W sumie, tylko tej jesieni, posadzimy ponad 1200 roślin wieloletnich.

Dodatkowo 22 września odbyła się Miejska Akcja „Razem posprzątajmy Augustów”, w której wzięło udział prawie 600 osób. Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 6 wraz z Zastępcą Burmistrza Sławomirem Sieczkowskim posadzili z tej okazji nowe drzewa w parku na Lipowcu.

Ruszyły prace nad projektem „Augustów dla bioróżnorodności”

Ruszyły również prace nad realizacją projektu „Augustów dla bioróżnorodności”. Plan obejmuje posadzenie kilkudziesięciu dorodnych drzew, setek krzewów, urządzenie łąk kwietnych i stworzenie swoistej ścieżki edukacyjnej. Prace zostaną zakończone w listopadzie, a ich pełne efekty będziemy mogli podziwiać na wiosnę.

Tegoroczne jesienne porządki, modernizacje i nasadzenia idą pełną parą i są zaplanowane na dużo większą skalę niż dotychczas. Piękna pogoda sprzyja wykonaniu wszystkich prac w zaplanowanych terminach.

[*as] Urząd Miejski w Augustowie