W kolejnych okręgach prezentowano w środę kandydatów do parlamentu. Pierwsze miejsce na liście do Sejmu Trzeciej Drogi w woj. podlaskim ma szef Polski 2050 Szymon Hołownia. Liderką listy z okręgu 12. została posłanka KO Dorota Niedziela. O mandat senatora ubiega się ponownie Lidia Staroń

Fot. PAP/Paweł Supernak

Politycy Koalicji Obywatelskiej przedstawili w środę kandydatów startujących do wyborów parlamentarnych z okręgu nr 12, który obejmuje powiat chrzanowski, myślenicki, oświęcimski, suski i wadowicki.

Liderką listy została tam posłanka Dorota Niedziela, na drugim miejscu jest poseł Marek Sowa, a na trzecim Joanna Jaworska-Nowak.

Politycy KO zachęcali w Chrzanowie do zaangażowania się w ogólnopolską akcję kontroli wyborów – to organizowana przez KO akcja obserwacji głosowania i liczenia głosów w wyznaczonych na 15 października wyborach parlamentarnych.

Kandydatów do Sejmu i Senatu Komitetu Trzecia Droga (PSL, Polska 2050) z Suwalszczyzny zaprezentował w środę w Suwałkach poseł PSL Stefan Krajewski. Pierwsze miejsce na liście w woj. podlaskim ma przewodniczący Polski 2050 Szymon Hołownia, drugie – obecny poseł Stefan Krajewski. Nazwiska i miejsca pozostałych kandydatów mają zostać zaprezentowane w ciągu kilku dni. Kandydatem na senatora z okręgu suwalsko-łomżyńskiego jest Cezary Cieślukowski z PSL – radny województwa podlaskiego, były wiceminister zdrowia i były wojewoda suwalski.

O mandat senatora w okręgu nr 86 (powiaty nidzicki, olsztyński, szczycieński i miasto Olsztyn) ubiega się ponownie senator Lidia Staroń (niezrzeszona). Zapowiadając swój start na środowej konferencji powiedziała, że jest „kandydatką niezależną, skuteczna i wiarygodną”.

Posłanka PiS Iwona Arent poinformowała, że PiS chce wystawić w tym okręgu lekarza Zbigniewa Purpurowicza – urologa, ordynatora w szpitalu miejskim w Olsztynie. Poinformowała, że jego kandydaturę działacze PiS z regionu zgłosili władzom krajowym. W poprzednich wyborach do Senatu w okręgu 86 PiS nie wystawiał swojego kandydata. O mandat senatora w okręgu nr 86 walczyć będzie także wiceprezydent Olsztyna Ewa Kaliszuk (PO), która jest kandydatką w ramach paktu senackiego.

Liderka listy Nowej Lewicy do Sejmu w okręgu toruńskim to Joanna Scheuring-Wielgus. Pytana w środę o to, jak Lewica chce uzyskać w tym okręgu wynik w okolicach 15 procent, który udało się jej uzyskać w 2019 roku przy zdecydowanie słabszych obecnie sondażach, odpowiedziała: „mamy przygotowaną bardzo dobrą kampanię. Wiemy, jak to zrobić i kiedy zrobić”.

Kandydatem paktu senackiego w okręgu włocławskim będzie reprezentant Nowej Lewicy Krzysztof Kukucki, wiceprezydent Włocławka.

Posłowie KO Aleksandra Gajewska i Arkadiusz Marchewka poinformowali o wynikach kontroli poselskiej, jaką przeprowadzili w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej w związku z organizacją pikników promujących program 800 plus. Ich zdaniem pikniki, finansowane ze środków MRiPS, służą politykom PiS do promocji wyborczej siebie i organizowane były już po ogłoszeniu daty wyborów – i tym samym w czasie kampanii wyborczej.

Politycy KO wskazywali – po zapoznaniu się z kilkoma umowami – że organizacja jednego pikniku to koszt średnio około 100 tys. zł, organizacja 21 pikników kosztowała blisko 2,150 mln zł, a sama promocja wydarzeń to był koszt ponad 1,1 mln zł. Posłowie KO zapowiedzieli kolejne kontrole w MRiPS.(PAP)

Autorzy: Agata Zbieg, Karol Kostrzewa, Agnieszka Libudzka, Julia Kalęba, Tomasz Więcławski, Jacek Buraczewski

kos/ agz/ twi/ juka/ ali/ bur/ itm/