Wystawa: BARTNICTWO Historia, Mity, Teraźniejszość – prof. Krzysztof Heyke

Inauguracja Muzeum Kultury Bartniczej / 5.05.2023

16:00 ul. Tytoniowa 9, siedziba Augustowskiej Miodosytni.

Inaugurująca wystawa ze zbiorów prof. Krzysztofa Heyke przedstawia bartnictwo jako żywą tradycję kultywowaną na przekór wszystkiemu przez pojedyncze rodziny i niewielkie społeczności w Polsce, Białorusi, w Ukrainie i Litwie. Pokazuje, że tradycje bartnicze nie są zapożyczeniem z odległej Baszkirii, a elementem lokalnej kultury twórczo rozwijanym i interpretowanym przez kolejne pokolenia bartników. Poznajmy świat bartników, który udało się zachować i rozwinąć do obecnej formy.

Premiera filmu Bartnik z Augustowa eng. BEES IN TREES – TRADITIONAL BEEKEEPING IN POLAND

19:00 sala teatralna APK Augustów.

Premierowy pokaz filmu dokumentalnego nagranego jesienią 2022 dla platformy ARTE.TV. Film przedstawia niewielką społeczność bartniczą w Augustowie, ich pracę, pasję oraz codzienne życie, pięknie obrazując przy tym Augustów i otaczającą miasto przyrodę.

Dokument będzie miał światową premierę 5.05.2023 na platformie Arte.tv, w języku angielskim, francuskim oraz niemieckim. Zapraszamy na premierowy pokaz w sali teatralnej APK Augustów w polskiej wersji językowej. Gościem będzie jeden z twórców filmu. Dokument przedstawia działalność Bractwa Bartnego w Augustowie. Narracja filmu prowadzona niespiesznie podkreśla grającą pierwszy plan przyrodę otaczających Augustów lasów. Tłem akcji są przygotowania i przebieg organizowanej przez Bractwo Bartne w Augustowie Kleczby czyli Leśnego Miodobrania realizowanego od lat przy wsparciu Województwa Podlaskiego.

Kultura bartnicza dzięki staraniom Bractwa Bartnego od 2020 roku jest elementem Niematerialnego Dziedzictwa Ludzkości UNESCO.

Zapraszamy!

Bractwo Bartne

(i)