Stowarzyszenie Woda Las, Nadleśnictwo Augustów i Urząd Miejski miasta Augustów (organizatorzy) mają zaszczyt zaprosić państwa na IV Nocny Bieg Powstańca upamiętniający 160 rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego, który odbędzie się 21stycznia 2023r w Studzienicznej.
Impreza składa się z trzech biegów:
– długiego na dystansie około 18,630 km
– średniego na dystansie około 8,630 km
– Pro Memoria 1863 (1863 m) przeznaczonego szczególnie dla osób starszych i młodzieży, którzy w tej sposób chcą oddać hołd powstańcom styczniowym.
Start biegu krótkiego odbędzie się jeszcze za dnia o godzinie 15.30 (do ustalenia) i nic nie jest od zawodników wymagane. Natomiast start biegu głównego jest przewidziany po zmroku i zawodnicy poza odpowiednim strojem powinni posiadać latarkę czołową oraz naładowany telefon.
W biegu głównym jak w poprzednich edycjach zawodnicy startują pojedynczo (lub w grupach) co 1 minutę (daje to dreszczyk emocji biegnąc samemu w ciemnym lesie wśród wycia wilków, które w tym okresie przechodzą okres rui). Trasa jest w niektórych punktach oświetlona pochodniami typu szwedzkiego (przecięty na krzyż pień drzewa). Na zwycięzców w poszczególnych kategoriach czekają pamiątkowe puchary.
Bieg krótki natomiast ma start wspólny i nie ma w nim nagród oprócz pamiątkowego medalu, posiłku i zaproszenia do ogniska na kiełbaskę i grzańca.
Imprezie będzie towarzyszyć muzyka z okresu powstania (pieśni powstańcze) oraz osoby z grup historycznych poubierane w stroje powstańców styczniowych pieszych i konnych. Po ukończonym biegu zawodników czeka ciepły posiłek przy stole z dwiema najdłuższymi deskami na Podlasiu w Centrum Edukacji Leśnej w Studzienicznej.
Nocny, samotny bieg w ciemności, w lesie oświetlonym tylko w kilku punktach pochodniami, robi na uczestnikach ogromne wrażenie.
Studzieniczna i położone wokół wsie miały dość istotne znaczenie w organizacji powstania styczniowego. W działalność powstańczą, zaangażowany był zwłaszcza lokalny wikariusz Władysław Stefanowski jego siostra, a także organista i miejscowy karczmarz, którzy dostarczali żywność powstańcom i przechowywali m.in powstańcze mundury, tarabany i werble. Za swoją działalność zostali zesłani na Syberię.
Więcej na Facebooku: Stowarzyszenie Woda Las
|Stowarzyszenie Woda Las