Stowarzyszenie Woda Las, Nadleśnictwo Augustów i Urząd Miejski miasta Augustów (organizatorzy) mają zaszczyt zaprosić państwa na IV Nocny Bieg Powstańca upamiętniający 160 rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego, który odbędzie się 21stycznia 2023r w Studzienicznej.

IV Nocny Bieg Powstańca

Impreza składa się z trzech biegów:

– długiego na dystansie około 18,630 km

– średniego na dystansie około 8,630 km

– Pro Memoria 1863 (1863 m) przeznaczonego szczególnie dla osób starszych i młodzieży, którzy w tej sposób chcą oddać hołd powstańcom styczniowym.

Start biegu krótkiego odbędzie się jeszcze za dnia o godzinie 15.30 (do ustalenia) i nic nie jest od zawodników wymagane. Natomiast start biegu głównego jest przewidziany po zmroku i zawodnicy poza odpowiednim strojem powinni posiadać latarkę czołową oraz naładowany telefon.

W biegu głównym jak w poprzednich edycjach zawodnicy startują pojedynczo (lub w grupach) co 1 minutę (daje to dreszczyk emocji biegnąc samemu w ciemnym lesie wśród wycia wilków, które w tym okresie przechodzą okres rui). Trasa jest w niektórych punktach oświetlona pochodniami typu szwedzkiego (przecięty na krzyż pień drzewa). Na zwycięzców w poszczególnych kategoriach czekają pamiątkowe puchary.

Bieg krótki natomiast ma start wspólny i nie ma w nim nagród oprócz pamiątkowego medalu, posiłku i zaproszenia do ogniska na kiełbaskę i grzańca.

Imprezie będzie towarzyszyć muzyka z okresu powstania (pieśni powstańcze) oraz osoby z grup historycznych poubierane w stroje powstańców styczniowych pieszych i konnych. Po ukończonym biegu zawodników czeka ciepły posiłek przy stole z dwiema najdłuższymi deskami na Podlasiu w Centrum Edukacji Leśnej w Studzienicznej.

Nocny, samotny bieg w ciemności, w lesie oświetlonym tylko w kilku punktach pochodniami, robi na uczestnikach ogromne wrażenie.

Studzieniczna i położone wokół wsie miały dość istotne znaczenie w organizacji powstania styczniowego. W działalność powstańczą, zaangażowany był zwłaszcza lokalny wikariusz Władysław Stefanowski jego siostra, a także organista i miejscowy karczmarz, którzy dostarczali żywność powstańcom i przechowywali m.in powstańcze mundury, tarabany i werble. Za swoją działalność zostali zesłani na Syberię.

Więcej na Facebooku: Stowarzyszenie Woda Las

Zapisy: https://www.zapisy.maratonczykpomiarczasu.pl/pl/bieg-powstanca?fbclid=IwAR1N7Jm5SizXzoKP_Pc3BRRtJolbPBLAm3B0oToVpYK-rxVpPmXf4jxVqzA

|Stowarzyszenie Woda Las