Instytut Solidarności i Męstwa im. Witolda Pileckiego od lipca 2021 r. tworzy Dom Pamięci Obła­wy Augustowskiej w tzw. „Domu Turka” w Augustowie – byłej siedziby NKWD i UB, miejsca martyrologii Polaków w latach II wojny światowej i w okresie komunistycznego terroru. Będzie to pierwsza placówka w Pol­sce, która całościowo opowie o przebiegu i skutkach Obławy Augustowskiej – najważniejsze­go doświadczenia historycznego regionu wpisując je w szerokie tło dziejów Augustowa i Suwalsz­czyzny w XX wieku.

Powstający w Augustowie Dom Pamięci Obławy Augustowskiej oprócz swych funkcji muzeal­nych i edukacyjnych będzie także ośrodkiem badawczym inicjują­cym projekty naukowe, związane z poszerzeniem wiedzy na temat przyczyn, przebiegu i konsekwen­cji wydarzeń z lipca 1945 r.

Konferencja naukowa pt. „Obła­wa Augustowska i jej konse­kwencje. Stan badań i postulaty badawcze” umożliwi przedsta­wienie aktualnego stanu badań dotyczących przyczyn, przebiegu i następstw Obławy Augustow­skiej, prowadzonych przez środo­wiska akademickie i społeczne.

Konferencja odbędzie się 11-12 września 2023 roku w Hotelu „Warszawa”, ul. Zdrojowa 1, 16-300 Augustów.


Zapraszają

Dr hab. Magdalena Gawin

Dyrektor Instytutu Pileckiego

oraz

Aleksandra Czerobska

Pełnomocnik Dyrektora ds. upamiętnienia Obławy Augustowskiej

(i)