Program Polski Bon Turystyczny (PBT) był dodatkowym wsparciem dla polskich rodzin i branży turystycznej, która ucierpiała w wyniku COVID-19. Obowiązywał od 1 sierpnia 2020 r. do 31 marca 2023 r. W tym czasie   zostało zrealizowanych ponad 5,5 mln transakcji na łączną kwotę blisko 3,2 mld zł. Mieszkańcy województwa podlaskiego zapłacili bonami za wypoczynek dzieci 84 mln zł.

Program ruszył 1 sierpnia 2020 r. i od początku cieszył się dużym zainteresowaniem. W ciągu pięciu pierwszych miesięcy dokonano prawie 365 tys. płatności bonami, na łączną kwotę 240 mln zł. Rekordowy okazał się 2021 r., kiedy to w ciągu 12 miesięcy zrealizowano ponad 2,8 mln transakcji na łączną kwotę prawie 1,8 mld zł. W 2022 r. dokonano kolejnych 1,9 mln płatności bonami na łączną kwotę 960 mln zł. Przez cały okres obowiązywania programu zostało zrealizowanych ponad 5,5 mln transakcji na łączną kwotę niecałych 3,2 mld zł.

– Największe zainteresowanie PBT odnotowano od lipca do sierpnia 2021 r., kiedy to zrealizowano ok. 31 proc. wszystkich transakcji, a kwota, którą zapłacono, stanowiła ponad 34 proc. środków wydatkowanych z tytułu realizacji płatności bonami. Kolejny duży skok zarówno w liczbie transakcji jak i kwocie płatności odnotowano w okresie wakacyjnym 2022 r. oraz ostatnim miesiącu obowiązywania programu, czyli marcu 2023 r – informuje Katarzyna Krupicka regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

Od początku działania programu PBT największą liczbę płatności bonem rodzice zrealizowali w województwie małopolskim (prawie 1,3 mln transakcji). Na drugim miejscu uplasowało się województwo pomorskie (836,3 tys. transakcji), zaś na trzecim miejscu – województwo zachodniopomorskie (674,3 tys. transakcji). W naszym regionie odbyło się 66,2 tys. transakcji bonami.

Biorąc pod uwagę kwotę płatności bonami, to również tutaj przoduje województwo małopolskie (672,1 mln zł). Tuż za nim znalazło się województwo pomorskie (541,5 mln zł). Ostatnie miejsce na podium zajęło województwo zachodniopomorskie (471,5 mln zł). Województwo podlaskie z kwotą 39,9 mln zł uplasowało się na trzecim miejscu od końca, tuż za województwie lubuskim i opolskim.

Podczas trwania programu najwyższą kwotę płatności za usługi hotelarskie (np. hotele, pensjonaty, gospodarstwa agroturystyczne, kempingi itp.) zrealizowano w województwie pomorskim (497,9 mln zł) i małopolskim (430,7 mln zł). Na trzecim miejscu znalazło się województwo zachodniopomorskie (416 mln zł). Płatności zrealizowane w Podlaskiem to 28,5 mln zł.

W przypadku płatności za imprezy turystyczne (np. parki rozrywki oraz touroperatorzy organizujący wycieczki, obozy, kolonie itp.) sytuacja kształtowała się nieco inaczej niż w przypadku usług hotelarskich. W tej klasyfikacji prym wiodło województwo mazowieckie (100,6 mln zł). Na drugim miejscu znalazło się województwo małopolskie (79,4 mln zł), a na trzeciej pozycji uplasowało się województwo łódzkie (49,8 mln zł). I w tej kategorii nasz region znalazł się na trzeciej pozycji od końca z kwotą 9,3 mln zł.

Niektóre podmioty turystyczne realizowały jednocześnie płatności bonami zarówno za usługi hotelarskie, jak i imprezy turystyczne. Niekwestionowanym zwycięzcą w tej kategorii okazało się województwo małopolskie (162 mln zł). Na drugim miejscu znalazło się województwo świętokrzyskie (35,2 mln zł), na trzecim zaś – województwo pomorskie (13,14 mln zł). Na dziesiątym miejscu znalazło się województwo podlaskie (2 mln zł).

Do końca marca 2023 r. uprawnionych do bonu turystycznego było ok. 4,5 mln osób, z tego 3,9 mln aktywowało bon. Mieszkańcy województwa podlaskiego uprawnieni byli do ok. 120 tys. bonów, a aktywowali 101,5 tys. Wykorzystanych bonów było 95 proc., z czego ok. 80 proc. całkowicie, a częściowo 20 proc. Niewykorzystanych aktywnych bonów było 5 proc.– mówi rzeczniczka.

W pierwszych miesiącach działania programu w systemie do obsługi PBT zarejestrowano ponad 18 tys. podmiotów turystycznych, zaś w kolejnych miesiącach przybywało rejestracji podmiotów. Ostatecznie na dzień 31 marca 2023 r. w systemie do obsługi PBT widniało ponad 28 tys. aktywnych podmiotów turystycznych.

Od początku działania programu PBT najwięcej podmiotów turystycznych zarejestrowano w województwie pomorskim (6,3 tys.) oraz w województwie małopolskim (5,7 tys.). Na trzecim miejscu w rankingu uplasowało się województwo zachodniopomorskie (5,2 tys.). Na czwartym miejscu od końca znalazło się województwo podlaskie (559).

W związku z programem PBT działała też specjalna infolinia. Dostępna była dla klientów pod numerem tel.: 22 11 22 111. Infolinia funkcjonowała ponad 32 miesiące. W tym czasie obsłużono blisko 750 tys. połączeń telefonicznych. Działał też adres poczty elektronicznej: bon@zus.pl , na który wpłynęło ponad 44 tys. zapytań klientów.

Oprócz ZUS-u podmiotem zaangażowanym w realizację programu PBT była Polska Organizacja Turystyczna.

ZUS województwa podlaskiego