Dzień dobry.

Planując podróż w drugiej połowie grudnia przeglądałem połączenia kolejowe za pomocą przeglądarki PKP. Moją uwagę zwrócił fakt, że od 10.12.2023 (roczna zmiana rozkładu jazdy) nie pojawia się popołudniowy pociąg IC Hańcza, który bezpośrednio docierał do Warszawy, i dalej do Krakowa. Co prawda od 10.12.2023 r. nie pojawiają się także połączenia z przesiadką w Białymstoku, lecz może być to spowodowane tym, że szynobus relacji Suwałki-Białystok jest obsługiwany przez innego przewoźnika, który jeszcze nie przedstawił nowego rozkładu jazdy.

Natomiast niepokój budzi fakt, że poranny pociąg IC Podlasiak (ten sam przewoźnik co IC Hańcza) dalej znajduje się w nowym w rozkładzie jazdy, odjeżdża tylko nieco później w porównaniu do starego rozkładu jazdy. Wychodziłoby, że przewoźnik odpowiadający za połączenia IC w nowym rozkładzie pozostawił tylko jeden pociąg.

Dlatego zwracam się z prośbą do Redakcji o publiczne zapytanie do PKP czy ww. sytuacja to błąd systemu informatycznego, czy też PKP planują zlikwidować popołudniowe, bezpośrednie połączenie z Warszawą i Krakowem, ponieważ na tę firmę najlepiej działa publiczny nacisk. Bardzo na Państwa liczę, ponieważ jeśli nie jest to błąd systemu, to niestety mamy sytuację jak w grudniu 2018 r. i znów nam przyjdzie walczyć z wykluczeniem komunikacyjnym naszego Regionu – Suwałki i Augustów pozostaną z jednym bezpośrednim połączeniem na dobę z Warszawą, która jest głównym węzłem przesiadkowym kraju.

W załączniku przesyłam zrzut ekranu, gdzie widać, że od 10.12.2023 r. pociągu IC Hańcza nie ma w wyszukiwarce internetowej PKP.

Pozdrawiam,

Mateusz.