W imieniu Stowarzyszenia „Jamiński Zespół Indeksacyjny” oraz własnym serdecznie zapraszamy w sobotę 4 marca o godz. 17:00 do naszej Sali widowiskowej (Rynek Zygmunta Augusta 9, wejście od ul. Kościelnej, II piętro) na ciekawe spotkanie-pogadankę. Podzielmy się wspomnieniami!

Spisywana historia naszego miasta staje się z roku na rok coraz pełniejsza. Historycy, pamiętnikarze, naukowcy, wydawcy ogłaszają kolejne publikacje, odsłaniając przemilczane wydarzenia, tematy i uczestników, a bywa, że zapomnianych bohaterów, naszej przeszłości. Jednym z tematów, który nadal wymaga uzupełnienia i dopisania jest obszar relacji mieszkańców z odwiedzającymi Augustów artystami, literatami, naukowcami. Było wspólne pomieszkiwanie, biesiadowanie, były nocne rodaków rozmowy, były przyjaźnie i związki małżeńskie. Augustowianie gościli przybyszów zwanych czasem letnikami, a czasem stonką, była też wdzięczność turystów, przejawiająca się serdecznością i wieloletnią pamięcią i corocznymi odwiedzinami. Aby przeszłość nie została zapomniana, spiszmy fakty, sytuacje, osoby i podzielmy się tą pamięcią z innymi. To nasza augustowska historia i legenda, to wspólne i osobiste wspomnienia i przeżycia. My, oczywiście, przyłączamy się do tak pięknego zaproszenia Jamińskiego Zespołu Indeksacyjnego.

Maszynista: Bogdan Falicki

Konduktorzy: załoga APK

Pasażerowie: Goście

Odjazd: 17.00

Cel: Biesiada literacko-artystyczna o smaku warszawsko-augustowskim

Program:

Przejedziemy luxtorpedą przez prawie sto lat Augustowa zatrzymując się na stacjach nazwanych imionami wybitnych artystów i literatów. Poznamy ich twórczość a także relacje towarzyskie a niekiedy i uczuciowe.  Dowiemy się kto kogo uwodził i po co.

Odpowiemy na pytanie czy korzenny to przyprawa, czy przyszywana to krawcowa, a zainfekowani to na pewno chorzy? Wyjaśnimy, czy osoba może być lokomotywą lub wagonem, czy może stać jednym i drugim. Spojrzymy na dzieje Augustowa na przestrzeni prawie stu lat i ukażą się nam – gwiazdy!

Uzupełnieniem przekazu słownego będą slajdy, goście będą zapraszani do współudziału, aktywni otrzymają od maszynisty nagrody związane z programem.

Wstęp wolny

APK