Mroźna noc na Suwalszczyźnie oraz Warmii i Mazurach. Termometry pokażą tam do minus 13 stopni Celsjusza. Na południu kraju należy się spodziewać intensywnych opadów śniegu – przekazał PAP Michał Folwarski, synoptyk Centralnego Biura Prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Zdjęcie ilustracyjne: augustow.org

W nocy z poniedziałku na wtorek zacznie sypać śnieg na południu kraju, zwłaszcza w rejonie Dolnego Śląska, Opolszczyzny i w południowej części Ziemi Lubuskiej.

Najintensywniejsze opady będą na południu i południowym zachodzie. W rejonie Przedgórza Sudeckiego może spaść ok. 10 cm śniegu, na terenach podgórskich Karpat suma opadów może wynieść około 7-8 cm. Słabe opady śniegu mogą również wystąpić na pozostałym obszarze kraju.

Mroźno będzie na Suwalszczyźnie oraz w rejonie Warmii i Mazur, temperatura spadnie do minus 12-13 stopni Celsjusza. Tam również i w północnej połowie kraju miejscami wystąpią gęste mgły ograniczające widzialność do 200 metrów.

Im dalej na południowy zachód, tym będzie cieplej. Na południowym zachodzie termometry pokażą około minus 1-2 stopnie Celsjusza.

Wiatr na ogół będzie słaby i zmienny. Zacznie nasilać się wraz ze strefą opadów na południowym zachodzie.

We wtorek intensywnych opadów śniegu należy się spodziewać na południowym zachodzie, które przesuwać się będą w kierunku Podkarpacia. W rejonie Przedgórza Sudeckiego i w Sudetach spadnie do 15 cm śniegu, na Podkarpaciu ok. 12 cm.

Termometry w strefie opadów pokażą około 0 do 1 stopnia Celsjusza, dlatego śnieg będzie mokry i ciężki. Im dalej na północ kraju, tym temperatura będzie niższa. Na północy i północnym wschodzie minus 2-3 stopnie, tam też więcej przejaśnień.

Wiatr będzie umiarkowany i porywisty prawie w całym kraju. Powieje z północnego wschodu i ze wschodu. (PAP)

autorka: Agnieszka Lipska

al/ jann/