DKF KINOCHŁON zaprasza na kolejną edycję wydarzenia pod nazwą „Namiary na Oscary” – w połowie marca pokażemy Państwu filmy, które ścigają się o statuetkę w najważniejszych kategoriach. To trzy dni z rewelacyjnym kinem, dobrym prowadzącym i fantastycznymi gośćmi. Mamy nadzieję, że wieczory od 13. do 15 marca spędzimy wspólnie w augustowskim kinie Iskra (ul. 3 Maja 38). Oto, co zaplanowaliśmy:

DKF KINOCHŁON zaprasza na kolejną edycję wydarzenia pod nazwą „Namiary na Oscary” – w połowie marca pokażemy Państwu filmy, które ścigają się o statuetkę w najważniejszych kategoriach. To trzy dni z rewelacyjnym kinem, dobrym prowadzącym i fantastycznymi gośćmi. Mamy nadzieję, że wieczory od 13. do 15 marca spędzimy wspólnie w augustowskim kinie Iskra (ul. 3 Maja 38). Oto, co zaplanowaliśmy:

13.03.2023 (poniedziałek), 18:30

Przegląd otworzymy filmem, który walczy o statuetkę aż w dziewięciu kategoriach: Najlepszy film, Najlepszy aktor pierwszoplanowy, Najlepszy aktor drugoplanowy x 2, Najlepsza aktorka drugoplanowa, Najlepszy reżyser, Najlepszy scenariusz oryginalny, Najlepsza muzyka oryginalna i najlepszy montaż – „Duchy Inisherin”, reż. Martin McDonagh.

To opowieść o losach dwójki przyjaciół, którzy znają się od kołyski: Pádraica (Colin Farrell) i Colma (Brendan Gleeson). Akcja filmu rozgrywa się na malowniczej wyspie położonej na zachód od wybrzeży Irlandii. Pewnego dnia przyjaźń mężczyzn staje pod znakiem zapytania, gdy Colm niespodziewanie postanawia ją zakończyć. Zaskoczony Pádraic za wszelką cenę próbuje zrozumieć, co się stało i odzyskać kontakt z dawnym przyjacielem. W jego staraniach wspierają go siostra Siobhán (Kerry Condon) i znajomy młodzieniec o imieniu Dominik (Barry Keoghan). Niestety, wszelkie wysiłki Pádraica spełzają na niczym, a niewzruszony Colm jest coraz bardziej zdeterminowany, by zakończyć niechcianą relację. Po rzuconym w desperacji ultimatum Colma następuje seria szokujących wydarzeń, od których nie będzie już odwrotu.

Gościni pokazu: Diana Dąbrowska – dziennikarka kulturalna, której teksty można przeczytać w „Kinie” i na portalu Stopklatka.pl. Oprócz artykułów, pisze doktorat na temat przemian włoskiego kina w “słodkich” latach 60. XX wieku. propagatorka włoskiej kultury w Polsce; filmoznawczyni, współorganizatorka festiwali filmowych, m.in. Letniej Akademii Filmowej w Zwierzyńcu oraz Forum Kina Europejskiego Cinergia w Łodzi.

14.03.2023 (wtorek) – godz. 18:30

Drugi dzień naszych Namiarów będzie należał do najnowszej produkcji Stevena Spielberga pt. „Fabelmanowie” – nominowanej do Oscara w siedmiu kategoriach: Najlepszy film, Najlepsza aktorka pierwszoplanowa, Najlepszy aktor drugoplanowy, Najlepszy reżyser, Najlepszy scenariusz oryginalny, Najlepsza muzyka oryginalna i Najlepsza scenografia.

Steven Spielberg wraca tu do czasów swojego dzieciństwa, by opowiedzieć o dorastaniu Sammy’ego Fabelmana, wrażliwego nastolatka, wielkiego miłośnika kina i poczatkującego filmowca. Sammy przypadkiem poznaje dramatyczną rodzinną tajemnicę i odkrywa przy okazji, że kino w niezwykły sposób pomaga nam odkrywać prawdę o naszych bliskich i o nas samych.

Gościni pokazu: Katarzyna Czajka-Kominiarczuk aka Zwierz Popkulturalny, prowadzi jednego z najpopularniejszych blogów popkulturalnych w Polsce. Niemal codziennie zamieszcza recenzje filmów, seriali, rozważania o popkulturze, biografie aktorów i wiele innych kulturalnych treści. Jest absolwentką historii i socjologii. Pisze doktorat w Instytucie Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego. Naukowo zajmuje się kinem polskim w dwudziestoleciu międzywojennym. Autorka książek „Oscary. Sekrety największej nagrody filmowej” oraz „Zwierzenia popkulturalne”.

15.03.2023 (środa) – godz. 18:30

Przegląd Namiary na Oscary zamkniemy filmem   „Blisko” Lukasa Dhonta, nominowanym do Oscara w kategorii: Najlepsza film międzynarodowy.

Za sprawą tej produkcji poznamy historię pewnej przyjaźni. 13-letni Léo i Rémi są nierozłączni. Towarzyszą sobie zarówno w ważnych życiowych wydarzeniach, jak i na co dzień. Wydawać by się mogło, że ich przyjaźni nic nie jest w stanie zagrozić. Jednak zawiść innych, pojawiające się plotki i typowe dla wieku dojrzewania zagubienie w świecie sprawiają, że w pewnym momencie Léo zaczyna oddalać się od swojego przyjaciela.

Gościni pokazu: Adriana Prodeus – Kuratorka wielu festiwali i przeglądów filmowych, jurorka festiwali filmowych, artystycznych i teatralnych. Pracowała jako kierownik literacki Studia Filmowego KADR oraz wicedyrektor Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski. Ekspertka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. Pisze o sztuce i filmie, prowadzi debaty, dyskusje, spotkania z twórcami, premiery filmów i gale nagród. Doświadczona w pracy na wizji i w eterze (TVP1, TVP2, 2 Program Polskiego Radia) oraz w tekstach prasowych (Kino, Newsweek, dwutygodnik.com, kulturaliberalna.pl, krytykapolityczna.pl, stopklatka.pl, Twórczość, Zeszyty Literackie i inne). Autorka książek „Themersonowie. szkice biograficzne” oraz „Trzynasty miesiąc. kino braci Quay”, rozdziałów zbiorowych książek („Technika jest rodzajem sztuki. Filmy animowane Juliana Antonisza” wydawnictwo Narodowa Galeria Sztuki Zachęta, „Polski film animowany” – współczesność).

Przez wszystkie oscarowe dni przeprowadzi nas i naszych gości, jak zawsze podczas Namiarów na Oscary, Błażej Hrapkowicz – krytyk filmowy i kulturoznawca. Człowiek, który o Nagrodach Akademii Filmowej i walczących o nie filmach, wie niemal wszystko, kilkukrotnie prowadził polską transmisję gali rozdania Oscarów, także w tym roku przyjedzie do nas niemal wprost z telewizyjnego studia transmitującego tegoroczną uroczystość. Autor audycji filmowej radiowej czwórki „Hrapkowidz” i magazynu „Kino mówi”, który można obejrzeć w każdy czwartek w „Ale kino+”, swoje artykuły publikuje „Filmie”, „Kinie”, „dwutygodnik.com”, „filmweb.pl”, jest także współautorem „Wunderkamera. Kino Terry’ego Gilliama” i „Seriale. Przewodnik Krytyki Politycznej”.

Bądźcie z nami i bawcie się… oscarowo! Szczegóły na temat filmów i gości Przeglądu znajdziecie na naszej stronie internetowej.

APK – DKF KINOCHŁON

Bilety i cennik:

Bilet na pojedynczy seans: 18 zł

Bilet ulgowy: 12 zł

Karnet na Namiary na Oscary (3 seanse): 45 zł

Sprzedaż i rezerwacje: Augustowskie Placówki Kultury, Rynek Zygmunta Augusta 9, tel. 87 643 36 59.