W czwartek, 3 sierpnia 2023 r. takie spotkanie, czyli niecodzienne, odbyło się w Sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej I st. im. Emila Młynarskiego w Augustowie. Tematami wiodącymi spotkań artystycznych w augustowskiej PSM są muzyka i poezja. Co jakiś czas koordynatorki cyklu, panie Alicja Lidia Karpińska i Bożenna Szumska Niewiadomska, ubogacają program o inne dziedziny przekazu artystycznego. Były nimi np. malarstwo, fotografia, florystyka, teatr – ale numizmatyka zagościła po raz pierwszy. Dodatkowo w bardzo zawężonej tematyce, bo była to prezentacja medali poświęconych postaciom związanym z Augustowem. Zaprezentował je właściciel tej wyjątkowej kolekcji, pan Krzysztof Anuszkiewicz.

Podczas spotkania kolekcja medali pana Krzysztofa niespodziewanie powiększyła się. Wręczony został mu „Medal Przyjaciela Szkoły”, który w imieniu dyrektora PSM w Augustowie, Dariusza Michałowskiego przekazała p. Alicja Lidia Karpińska. Uzasadnienie dołączone do medalu brzmi – „Panu 'Krzysztofowi Anuszkiewiczowi za systematyczny i czynny udział w promocji twórczości poetów miasta i regionu Augustowa – Dyrektor Państwowej Szepty Muzycznej I stopnia im. Emila Młynarskiego w Augustowie”. Gratulujemy tego wyróżnienia!

Po raz kolejny część poetycką spotkania stanowiły autorskie teksty pani Józefy Drozdowskiej, które oczywiście sama zaprezentowała. Pani Józefa bardzo ścisłe współpracuje z koordynatorkami i poproszona o udział w spotkaniu nigdy nie odmawia. Cieszymy się, ponieważ dorobek twórczy Józefy Drozdowskiej jest niezwykle bogaty i za każdym razem słuchacze mają okazję poznać coś nowego z jej twórczości. Przypomnijmy, że pani Józefa Drozdowska jest tegoroczną stypendystką marszałka województwa podlaskiego.

Muzyka, a raczej muzyka i melodia tym razem, wybrzmiała spod strun gitary Zuzanny Bonarskiej i ust Karoliny Chomicz. Zuzanna Bonarska jest absolwentką PSM I st. w Augustowie i PSM II st. w Suwałkach, a jej koleżanka Karolina Chomicz, uczennicą PSM II st. w Suwałkach, w klasie wokalnej p. Marleny Borowskiej. Zuzanna Bonarska już wielokrotnie uświetniała swoimi występami Spotkania Słowno-Muzyczne w tej szkole. Jej występy cieszą się dużym uznaniem publiczności. Podobnie było tym razem. Publiczność wyraziła swoje uznanie obu młodym artystkom gorącym aplauzem.

Zuzanna Bonarska podczas koncertu wykonała na gitarze utwory: J. S. Bach-5 suita wiolonczelowa -gawot 1,2 i Manuel de Falla- el pano moruno.

Karolina Chomicz-wokal, w duecie z Zuzanną Bonarską: Matyas Seiber-Le Rossingole i Manuel de Falla- el pano moruno.

Fot. PSM w Augustowie

Pan Krzysztof Anuszkiewicz eksponaty do swojej kolekcji gromadzi od 20. lat. Aktualnie liczy ona blisko 1000 szt. Podczas spotkania i po nim, bardzo chętnie odpowiadał na pytania oglądających. Była ku temu okazja również przy słodkim poczęstunku przygotowanym na zakończenie tego spotkania.

| Bart.