W nocy z czwartku na piątek strefa opadów i burz przemieszczać się będzie z zachodu, do centrum, a potem na wschód Polski – powiedział PAP synoptyk IMGW Michał Ogrodnik. To nie będzie już mroźna noc. W Szczecinie ma być nawet 8 stopni Celsjusza. Piątek zapowiada się z przelotnym deszczem.

Zdjęcie: Noc w Augustowie, fot. augustow.org

„W nocy burze możliwe są początkowo na Kujawach, na ziemi łódzkiej, w Wielkopolsce, na Opolszczyźnie i Dolnym Śląsku, a im dalej przemieszczając się na wschód, to szansa ich występowania jest mniejsza. Tam raczej pojawią się opady deszczu” – powiedział PAP w czwartek Michał Ogrodnik z Centralnego Biura Prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Od zachodu będzie się rozpogadzać. Opady deszczu możliwe jeszcze tylko wieczorem, a potem one będą stopniowo zanikały.

„Najwyższe sumy opadów prognozujemy na noc z czwartku na piątek we wschodniej Polsce. Miejscami na Lubelszczyźnie spadnie do 10 mm deszczu, a na Podkarpaciu do 12 mm. Tam, gdzie wieczorem możliwe burze, miejscami spadnie do 10 mm deszczu. Porywy wiatru sięgną do 70 km/h” – powiedział synoptyk IMGW.

Zaznaczył, że noc z czwartku na piątek będzie już bez mrozu. „Najchłodniej będzie na wschodzie kraju. Od 4 stopni Celsjusza. W centrum prognozujemy ok. 6-7 stopni, a najcieplej, bo 8 stopni Celsjusza zapowiadamy w Szczecinie” – wskazał Ogrodnik.

Wiatr będzie umiarkowany, w porywach do 50 km/h, nad morzem do 60 km/h. Powieje z południa i z południowego zachodu.

W piątek spodziewane jest zachmurzenie umiarkowane, okresami duże. Rozpogodzeń ma być więcej niż w czwartek.

„W całym kraju miejscami będzie padał przelotny deszcz. Na południu Polski i w centrum nie są wykluczone również burze. W trakcie tych burz może spaść do 10 mm deszczu. Natomiast porywy wiatru nie powinny już przekroczyć w nich 60 km/h” – zaznaczył synoptyk IMGW.

Piątek najcieplejszy będzie w centrum i na południowym wschodzie kraju. Tam temperatura wzrośnie do 15-16 stopni Celsjusza. Najchłodniej ma być na północy. Tam ok. 11 stopni, nad morzem ok. 9 stopni Celsjusza. Na zachodzie w najcieplejszym momencie dnia spodziewanych jest ok. 13 stopni Celsjusza.

Wiatr będzie słaby i umiarkowany, chwilami z porywisty. Powieje z południowego zachodu. (PAP)

autorka: Inga Domurat

ing/ jann/