Gmina Płaska świętuje 200-lecie Kanału Augustowskiego. Obchody rozpoczęła konferencja naukowa, podczas której uczestnicy rozmawiali o roli tego szlaku w rozwoju regionu.

fot. Marta Sołtys

Wszyscy zgadzali się z tym, że Kanał Augustowski jest największą atrakcją turystyczną w województwie.

W gminie Płaska rozmawiano o znaczeniu Kanału Augustowskiego – relacja Marty Sołtys

– Kanał Augustowski jest zabytkiem, ale oprócz tego jest również drogą wodną. Rocznie przemierza go kilkadziesiąt tysięcy różnych jednostek pływających. Śluzy: Przewieź, Mikaszówka i Gorczyca są najpopularniejsze na całej trasie – mówił dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej Mirosław Markowski.  

– Najwięcej turystów przyjeżdża do nas ze względu na nasze walory wodne. Kanał ten jest największą atrakcją turystyczną w województwie podlaskim. Połączenie możliwości korzystania z niego całych rodzin, sportowców i osób starszych oraz otoczenia wpływa na to, że nie mamy w regionie lepszego miejsca – mówiła prezes Podlaskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej Bożena Nienałtowska.

– Kanał Augustowski niewątpliwie jest atrakcją turystyczną, ale żeby stał się naszą marką to przed nami jest wiele różnorodnych działań w wielu obszarach, od spraw związanych z infrastrukturą do właściwej promocji. Biorąc pod uwagę nasz mikroregion, to nie ma tu innego takiego kanału. Warto więc zintensyfikować działania, aby faktycznie ten obiekt był naszą rozpoznawalną, także na arenie międzynarodowej, wizytówką – mówił radny województwa podlaskiego Bogdan Dyjuk.

– Jeśli ktoś tu przyjedzie to właściwie nie zauważy różnicy między kanałem, a otaczającą go przyrodą. On jest tak idealnie wpasowany w otoczenie, że właściwie tworzy z nim całość. Miejsce to nie jest specjalnie zagęszczone, więc wypoczywa się tu w naturze – mówił wójt gminy Płaska Wiesław Gołaszewski.

Mieszkańcy gminy Płaska 200-lecie kanału będą dziś (16.06) świętować do godziny 20:30. Na jutro (17.06) zaplanowany jest półmaraton Kanału Augustowskiego oraz dalsza część pikniku rodzinnego, a także rejsy gondolami.

| red: mag

autor: Marta Sołtys/ radio.bialystok.pl/wiadomosci/suwalki