W minionym roku liczba mieszkańców zmalała o prawie 300.

zdjęcie ilustracyjne augustow.org
Spada liczba mieszkańców Augustowa – relacja Marty Sołtys

Jak mówi kierownik wydziału spraw społecznych i administracyjnych urzędu miejskiego Michał Kotarski, w 2022 urodziło się o 50 mniej dzieci niż w latach poprzednich.

W Augustowie zameldowanych jest teraz 28 026 osób, czyli o 270 mniej niż w 2021 roku. W 2022 roku urodziło się u nas 166 dzieci. Natomiast zgonów zanotowaliśmy 345. Niestety, narodzin jest coraz mniej ludzi. Średnia w ostatnich latach wynosiła 200 osób. W ubiegłym roku było to o 36 mniej.  

Jedyny wskaźnik, jaki napawa optymizmem dotyczy wzrostu liczby osób, które zameldowały się w mieście w 2022 roku. Jest ich więcej niż w poprzednim roku. Zdaniem zastępcy burmistrza Filipa Chodkiewicza, są to rodziny z dziećmi.

Zauważalny jest trend powrotów do Augustowa ludzi, którzy wyjechali wcześniej do dużych miast. Gdy rodzą się im dzieci wracają tu, ponieważ postrzegają nasze miasto jako miejsce bardziej przyjazne rodzinom z maluchami. Mają blisko do szkoły lub przedszkola i czują się bezpiecznie. Dziecko może samo dojść na zajęcia. Nie wymaga to wielogodzinnego stania w korkach oraz poważnej logistyki.

Przypomnijmy, że ujemny przyrost naturalny i zmniejszenie liczby mieszkańców odnotowano w minionym roku także w Suwałkach i w Sejnach.

| red: kap

autor: Marta Sołtys/bialystok.pl/wiadomosci/suwalki/