Szanowni Państwo,

Dzisiaj zakończyłem 1.5 roczną intensywną służbę na stanowisku wiceministra obrony narodowej. Ten okres był wyjątkowy, pełen wyzwań i trudnych decyzji. Był to czas wzmożonej pracy dla dobra naszego kraju.

Tuż za naszą wschodnią granicą jest pełnoskalowa wojna, spowodowana nielegalną inwazją Rosji na naszego sąsiada Ukrainę. Niestety, nasza Ojczyzna także stała się celem agresywnego ataku. Przyjmował on różne formy, od zagrożeń hybrydowych po ataki w cyberprzestrzeni i działania siatek szpiegowskich. 

Szczególne podziękowania kieruję w stronę bohaterskich żołnierzy Wojska Polskiego, tym prawie 200 tysiącom kobiet i mężczyzn, którzy przysięgali strzec granic naszego kraju, również z narażeniem życia. Służba u Waszego boku była dla mnie największym zaszczytem i honorem.

Liczebność Sił Zbrojnych została zwielokrotniona, a nasze wojsko otrzymało najnowocześniejszy sprzęt, w tym czołgi, samoloty, okręty, wozy bojowe, armatohaubice i drony. Pozyskaliśmy pierwsze w historii satelity obserwacyjne, które zostaną wyniesione w kosmos pod biało-czerwoną flagą. Powołaliśmy Wojska Obrony Terytorialnej, a także Wojska Obrony Cyberprzestrzeni, których rozwój miałem zaszczyt nadzorować.

Mamy prawo być dumni również jako mieszkańcy Województwa Podlaskiego. Motywowani Waszymi oczekiwaniami, przy wsparciu i zaangażowaniu lokalnych samorządowców, wójtów, starostów i burmistrzów, a także całych społeczności lokalnych, odtworzyliśmy zlikwidowane jednostki wojskowe i stworzyliśmy nowe. Jednostka wojskowa powstała także w moim rodzinnym Augustowie. Te jednostki będą stanowiły skuteczną obronę naszego terytorium, zapewniając nam bezpieczną przyszłość. 

Nadchodzi nowy rok, czas podwinięcia rękawów do dalszej pracy w celu wykorzystania potencjału bezpieczeństwa Polski Wschodniej do rozwoju naszego województwa. Chcę, aby to właśnie bezpieczeństwo stało się impulsem dla inwestorów, zarówno z kraju, jak i zagranicy, przyczyniając się do powstawania nowych firm i miejsc pracy w naszym regionie. 

Na koniec, serdeczne podziękowania kieruję do mojej Rodziny za nieustające wsparcie oraz do Was wszystkich za codzienną życzliwość. Wierzę, że mogę na Was liczyć w kolejnych latach mojej służby dla Polski. Razem tworzymy bezpieczną przyszłość naszej Ojczyzny!

Do zobaczenia!

Michał Wiśniewski

13 grudnia 2023 r.

*Nadesłane