Niech cud wcielenia Syna Bożego uświadomi nam bliskość Boga, który dzieli z nami trudy życia – powiedział przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki w życzeniach z okazji świąt Narodzenia Pańskiego.

Fot. PAP/Waldemar Deska

Uroczystość Narodzenia Pańskiego, czyli przyjścia Jezusa Chrystusa, Syna Bożego w ludzkim ciele, jest jednym z najważniejszych świąt po Wielkanocy. Dzień wcześniej, 24 grudnia, Kościół obchodzi Wigilię (łac. vigiliare – czuwanie) Bożego Narodzenia.

W komunikacie przekazanym PAP przez biuro prasowe Episkopatu abp Gądecki zaznaczył, że „Bóg przyszedł na świat, aby pojednać stworzenie ze Stwórcą”.

„Stając się człowiekiem, Jezus wkroczył w nasze ziemskie sprawy, problemy, ból i cierpienie. Solidaryzując się z człowiekiem w trudach jego ziemskiego życia, Chrystus Pan ukazał nam, jak przez nie przejść służąc Bogu i ludziom” – powiedział Przewodniczący KEP.

Rodakom w kraju i poza jego granicami hierarcha życzył, aby „cud wcielenia Syna Bożego raz jeszcze uświadomi nam, że Bóg jest blisko nas i dzieli z nami trudy naszego życia”. „Tylko czeka, abyśmy przyszli do Niego ze wszystkim, co nas boli i co nas raduje, i złożyli to u betlejemskiego żłóbka” – powiedział abp Gądecki.

Przewodniczący KEP zachęcił także, aby świąteczny czas był „przepełniony otwarciem się na Boga obecnego w małym Dziecięciu, które czeka, byśmy powierzyli Mu siebie i swoje rodziny, ucząc się od Niego pełnego zaufania wobec odwiecznego planu Stwórcy”.

O północy z 24 grudnia na 25 grudnia we wszystkich kościołach w Polce odprawiana jest uroczysta msza św. nazywana „pasterką”. Nazwa pochodzi od pasterzy, którzy – jak czytamy w Ewangelii – jako pierwsi przyszli oddać pokłon nowo narodzonemu Jezusowi. (PAP)

Autor: Magdalena Gronek

mgw/ dki/