Przez cały marzec policjanci będą prowadzić ogólnopolską akcję „Na Drodze – Patrz i Słuchaj” skierowaną zarówno do kierujących pojazdami, jak i do pieszych – poinformował nadkomisarz Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.

fot. KPP w Augustowie

Nadkomisarz przekazał PAP, że akcja „Na Drodze – Patrz i Słuchaj” będzie prowadzona od 1 do 31 marca. „Celem działań jest uświadomieniem uczestnikom ruchu jak ważne jest stosowanie się do przepisów ruchu drogowego oraz zachowanie ostrożności podczas korzystania z drogi, a w niektórych przypadkach szczególnej ostrożności” – tłumaczył policjant.

W jego ocenie nowoczesna technologia w samochodach lub w telefonach sprawia, że unikanie czynników rozpraszających nas na drodze jest coraz trudniejsze. „Jednak to od nas zależy w jakim stopniu korzystamy z tych udogodnień, czy podczas jazdy odbieramy połączenia telefoniczne, ustawiamy nawigację, słuchamy głośnej muzyki” – zaznaczył.

„Mimo że większość informacji dostarcza nam wzrok, nie należy bagatelizować roli sygnałów dźwiękowych. Słuchając głośno muzyki, zwłaszcza poprzez słuchawki, pieszy czy też kierujący może nie usłyszeć klaksonu, sygnału pojazdu uprzywilejowanego i wielu innych dźwięków, które mogą świadczyć o konieczności zachowania ostrożności” – wyjaśnił.

Podkreślił też, że przez dynamicznie zmieniające się sytuacje drogowe zagrożenie może powstać w bardzo krótkim czasie. „Jeśli będziemy mieli rozproszoną uwagę możemy nie dostrzec niebezpiecznej sytuacji” – podał.

„Na tragiczne konsekwencje zdarzeń drogowych, szczególnie narażeni są niechronieni uczestnicy ruchu. Jest to bardzo różnorodna grupa użytkowników dróg. Należą do niej piesi, rowerzyści, motorowerzyści, motocykliści, użytkownicy hulajnóg elektrycznych, urządzeń transportu osobistego, a także urządzeń wspomagających ruch” – dodał.

„Pamiętajmy jednak, że bez względu na to w jakim charakterze korzystamy z drogi, dla własnego bezpieczeństwa stosujmy zasadę, która jest hasłem prowadzonej akcji: Na Drodze – Patrz i Słuchaj” – zaapelował nadkomisarz Robert Opas. (PAP)

autor: Bartłomiej Figaj

bf/ mark/