W czasach, gdy tak wiele mówi się o kryzysie humanistyki, uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego w Augustowie im. Polonii i Polaków na Świecie zdają się zaprzeczać powszechnie panującym tendencjom, a swoimi sukcesami sprawiają nie tylko radość sobie, nauczycielom i bliskim, ale także udowadniają, że dbałość o własny rozwój intelektualno-duchowy, kulturę języka polskiego, rozwijanie pasji literackich i artystycznych nie musi być czymś żmudnym i nużącym, ale może stanowić pomysł na życie. II półrocze zakończonego właśnie roku szkolnego obfitowało w spektakularne osiągnięcia uczennic wspomnianej szkoły, które pokazały pełen wachlarz swoich predyspozycji humanistycznych.
Niewątpliwie największym sukcesem może pochwalić się Monika Pawłowska z klasy III c, która została finalistką LIII Olimpiady Literatury i Języka Polskiego. Monika brawurowo przeszła przez etap szkolny i okręgowy zawodów, by podczas zmagań na szczeblu centralnym zagwarantować sobie zwolnienie z przyszłorocznego egzaminu maturalnego z języka polskiego (zarówno w części ustnej, jak i pisemnej otrzyma automatycznie 100 %). To jednak nie jedyny sukces utalentowanej humanistki. 28 lutego 2023 roku została laureatką XIX Ogólnopolskiego Konkursu dla Młodzieży pro-life „Pomóż ocalić życie bezbronnemu” o nagrodę bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Wiersz „[Miłość stworzyła świat…]” znalazł się w gronie dwunastu tekstów, które zostały docenione w kategorii szkół ponadpodstawowych spośród ponad 700 prac, które spłynęły na konkurs.
Sukcesów literackich było jednak znacznie więcej. I tak w IV edycji Międzynarodowego Konkursu Artystyczno-Literackiego „Dodaj barw, ubierz w słowa: Inspirujące kobiety nauki, sztuki literatury” I miejsce zajęła Patrycja Sobieska z klasy III c, która napisała niezwykły wiersz poświęcony jednej ze swoich ulubionych autorek, a zarazem jednej z najbardziej tajemniczych pisarek XX wieku – Sylvii Plath. W tych samych zmaganiach wyróżnienia zdobyły: Justyna Bożewicz z klasy III c, która poświęciła swój utwór, składając swoisty hołd, niezwykłej postaci Wandy Półtawskiej – więźniarki KL Ravensbrück, oraz Dominika Dadura z klasy I a, która postanowiła przelać na papier swoją fascynację postacią naszej noblistki – Wisławy Szymborskiej. Z kolei w X Ogólnopolskim Konkursie Literackim im. Anny Markowej wyróżnienie zdobyła Paulina Karycka z klasy III c, którą doceniono za dojrzały warsztat pisarski, talent artystyczny, oryginalność, kreatywność językową, zamysł twórczy oraz sprawność w posługiwaniu się słowem pisanym.
Od lat uczniowie II LO w Augustowie zdobywają także laury w konkursach recytatorskich. W tym roku prym w tej dziedzinie wiodła niezwykle utalentowana artystycznie Justyna Bożewicz z klasy III c, która podczas gali finałowej w Rudzie Śląskiej zdobyła tytuł finalistki IX Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego „W kręgu poezji i prozy lagrowej więźniarek KL Ravensbrück”. Wcześniej Justyna zwyciężyła w półfinale zawodów, który został zorganizowany przez Białostocki Oddział Instytutu Pamięci Narodowej. To jednak nie jedyne sukcesy młodej artystki. Zajęła ona także II miejsce w XXI Powiatowym Konkursie Młodego Aktora oraz zwyciężyła w Powiatowym Konkursie Recytatorskim „Wisława Szymborska w poezji”. Ostatnie zmagania zostały zresztą zdominowane przez przedstawicielki II LO. II miejsce zajęła bowiem Aleksandra Konopko z klasy III a, wyróżnienie zdobyła natomiast Sofiia Lymar – uczennica klasy I b, która przybyła do Polski z Ukrainy.
Ostatnim akordem udanego półrocza był triumf Zuzanny Klukowskiej z klasy I b w Ogólnopolskim Konkursie Polonistycznym „Z poprawną polszczyzną na co dzień” Zuzia, uczennica klasy o profilu matematyczno-fizycznym, po znakomitym poradzeniu sobie z testem językowym na etapie szkolnym zmagań, napisała niezwykle oryginalne opowiadanie, w którym wykorzystała, ukryte pod postacią rysunków, związki frazeologiczne. Jej opowieść była na tyle frapująca, a jednocześnie napisana tak znakomitą polszczyzną, że jurorzy postanowili uhonorować ją – jako laureatkę 1. miejsca – zaszczytnym tytułem „Mistrzyni Poprawnej Polszczyzny 2023”.
Dumy ze swoich podopiecznych nie kryje pan Tomasz Choroszewski, opiekun naukowy i artystyczny utalentowanych humanistek. „Osiągnięte wyniki pokazują, że niezwykły talent i determinacja, poparte ciężką pracą, muszą przynieść sukces. To ogromna przyjemność i niezwykły zaszczyt móc pracować z tak niesamowitymi osobami, widzieć radość, pasję, przeżywać wzruszenia, cieszyć z ich rozwoju i ciągłego dążenia do perfekcji. To jest właśnie wartość dodana zawodu nauczyciela, której nie da się przeliczyć na żadne pieniądze”.
|Teski