2023-03-19, 08:46 Białystok (PAP)

90 cudzoziemców próbowało minionej doby przedostać się z Białorusi do Polski – podała w niedzielę rano Straż Graniczna. Zatrzymano też kolejnych czterech kurierów przewożących osoby, które nielegalnie przekroczyły granicę.

Fot. PAP/Artur Reszko

SG poinformowała na Twitterze, że wśród zatrzymanych w sobotę cudzoziemców byli obywatele m.in. Jemenu i Sudanu. Najwięcej osób – jak wynika z danych SG – zatrzymano na odcinku ochranianym przez pograniczników z Białowieży. Na tym terenie zatrzymano 31 cudzoziemców, obywateli Afganistanu, Syrii i Iraku.

SG podała też, że minionej doby zatrzymano kolejnych czterech kurierów, obywateli Ukrainy, przewożących osoby, które nielegalnie przekroczyły granicę. Do zatrzymań doszło w okolicach Mielnika i Czeremchy.

Obecnie w Podlaskiem obowiązują przepisy o pasie drogi granicznej, a ograniczenia reguluje wydane we wrześniu 2021 r. rozporządzenie wojewody w sprawie zakazu przebywania na całym odcinku pasa drogi granicznej na granicy z Białorusią, czyli na granicy zewnętrznej UE. Pasem drogi granicznej jest – według definicji z ustawy o ochronie granicy państwowej – obszar o szerokości 15 metrów, licząc w głąb kraju od linii granicy państwowej lub od brzegu wód granicznych albo brzegu morskiego.

Obowiązujący zakaz nie obejmuje właścicieli gruntów leżących w pasie drogi granicznej, oznakowanych szlaków turystycznych i kąpielisk. Teren oznaczony jest tablicami „Pas drogi granicznej – wejście zabronione”.

Kończy się budowa na granicy polsko-białoruskiej zapory elektronicznej, czyli systemu kamer i czujników. Jest ona uzupełnieniem – zbudowanej w ub. roku na 186 km granicy – zapory stalowej o wysokości 5,5 m.

Zapora elektroniczna będzie docelowo miała nieco ponad 200 km długości. Gotowych jest 10 z 11 odcinków tej bariery. Obecnie działa ona na 181 km. Trwają jeszcze prace na ostatnim, blisko 25-kilometrowym odcinku, w okolicach Narewki i Białowieży.

W Podlaskiem zamknięte do odwołania są wszystkie drogowe przejścia graniczne z Białorusią. Czynne są jedynie przejścia kolejowe w Kuźnicy i Siemianówce. (PAP)

autorka: Sylwia Wieczeryńska

swi/ dki/