Bracia Bartłomiej i Miłosz Milewscy – uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego w Augustowie zajęli III miejsce na ogólnopolskim konkursie „El-Robo-Mech”, organizowanym przez Politechnikę Białostocką. Zagwarantowali sobie tym samym indeksy na tę uczelnię.

Zaprezentowali modularną klawiaturę o nazwie SILVA ERGO. Bartłomiej Milewski mówi, że ten projekt bardzo spodobał się komisji.

– Każdy miał 10 minut na przedstawienie przed komisją swojej pracy konkursowej. Podeszliśmy do tego ze spokojem. Przyniosłem swój laptop i pokazałem autokorektę. Musieliśmy wskazać wszystkie rzeczy, które zrobiliśmy, by udowodnić, że nie kupiliśmy żadnej części, ani nikt za nas ich nie wykonał. Pokazaliśmy, że sami to zaprojektowaliśmy, zbudowaliśmy, wydrukowaliśmy oraz nawet nasmarowaliśmy przełączniki. Sędziowie chcieli mieć pewność, czy jest to tylko nasze dzieło.

Miłosz Milewski dodaje, że obaj mają już wybrane kierunki studiów.

– Jesteśmy bardzo szczęśliwi z tego powodu. Chcemy teraz studiować na Politechnice Białostockiej. Ja wybieram się na wydział mechaniczny, na kierunek mechatronika, a Bartek na wydział elektrotechniczny. Zamierzamy dołączyć do klubu Formuła Student, tam pracować i dalej się rozwijać. Na tym głównie się skupimy. W przyszłości planujemy dołączyć do jakiegoś zespołu motorsportowego.

Do finału konkursu weszło łącznie 16 drużyn. Zwyciężył projekt automatycznie sterowanego auta, który wykonali licealiści z Warszawy.

| red: mik

autor: Marta Sołtys / radio.bialystok.pl/wiadomosci/suwalki