yła modlitwa, dzielenie się opłatkiem, życzenia i biesiadowanie. W piątek (15.12) w Sejnach przy świątecznym stole, po raz kolejny spotkali się sybiracy, żołnierze AK, ich rodziny i zaproszeni goście.

fot. Anna Auron-Wasilewska

Wigilię Kresową zorganizowało Stowarzyszenie Pamięci Łagierników Żołnierzy Armii Krajowej w Sejnach.

Przede wszystkim na wigilię zapraszamy naszych bohaterów, sybiraków, żołnierzy Armii Krajowej. Jest to już niewielka garstka, ale pamiętamy o nich. Jest modlitwa, łamanie się opłatkiem i wspólne biesiadowanie przy wigilijnym stole. Są rozmowy i oczywiście wspomnienia. – mówiła Barbara Kuklewicz ze Stowarzyszenia Pamięci Łagierników Żołnierzy Armii Krajowej w Sejnach.

To okazja do spotkania pokoleń, dodała Barbara Czartoszewska – wiceprezes Związku Sybiraków w Augustowie.

Cieszymy się, że chcą nas słuchać. Pytają nas co się wydarzyło. Dlatego wierzę, że pamięć pozostanie – mówiła Barbara Czartoszewska.

Zsyłkę na Syberię wspominał Zbigniew Ulikowski.

Jako 3-letni chłopiec zostałem wywieziony razem z dziadkiem, babcią i mamą. Po polsku nauczyłem się z książeczki do nabożeństwa. Historia o nas nie zapomniała. Tylko trzeba nadal wspominać i przekazywać historię o tym co się wydarzyło dalej – mówił Zbigniew Ulikowski.

Wiesława Burnos z zarządu województwa podlaskiego podkreślała, jak ważne są tego typu wydarzenia.

To nasz obowiązek, aby w takich dniach być z nimi. Dla mnie osobiście to też ważny moment. Pochodzę z rodziny, gdzie babcia była wysłana na Syberię. Opowieści o tych ciężkich czasach mi również towarzyszą – mówiła Wiesława Burnos.

Marcin Kuklewicz ze Stowarzyszenia Pamięci Łagierników Żołnierzy Armii Krajowej w Sejnach dodał, że to także rodzaj niesienia pomocy.

Co roku staramy się przekazać jak największą liczbę paczek dla naszych bohaterów. Cieszymy się, że możemy w ten sposób pomóc w przygotowaniu tych świąt – mówił Marcin Kuklewicz.

W paczkach znalazły się m.in. potrawy wigilijne, ciasta i koce. Wydarzenie dofinansowało Ministerstwo Obrony Narodowej i Podlaski Urząd Marszałkowski.

Relacja audio TUTAJ >>>

| red: pp

autor: Anna Auron-Wasilewska/.radio.bialystok.pl/wiadomosci/suwalki