W tym roku Towarzystwo Młodego Krechowiaka było realizatorem projektu „TANECZNE WAKACJE BYSTREGO” jako forma wypoczynku letniego.  Uczestnikami działań projektowych byli członkowie Zespołu Tańca Ludowego „Bystry”. Zadanie to było współfinansowane ze środków Gminy Miasta Augustów.

Taneczne Wakacje Bystrego. Fot. ZTL Bystry

                ZTL „Bystry” wyjechał do Włoch na Międzynarodowy Festiwal Tańca Ludowego „Butinle in Stajare 2023”, który odbył się w dniach 27.07.-31.07.2023 r. Tam augustowska młodzież reprezentowała polską kulturę ludową, a szczególnie folklor augustowski przed międzynarodową publicznością. Jednocześnie poznawała kultury innych narodowości przybyłych do włoskich miejscowości. W programie festiwalu były występy, wizyty u władz miast festiwalowych oraz zwiedzanie okolicznych miejscowości turystycznych, takich jak: Buja (m. in. Muzeum Medali) i Udine oraz plażowanie nad Morzem Adriatyckim.  W sumie „Bystry” dał 4 koncerty, w tym jeden wokalny
w kościele uatrakcyjniając mszę świętą i jeden instrumentalny na wieczorze otwierającym festiwal.

                Festiwal był przede wszystkim momentem spotkania i wymiany kultur europejskich o odmiennym charakterze, spotkania ludzi o różnych kulturach, poglądach, religiach i przeplatania się przyjaźni między grupami i ludźmi oraz pokazanie publiczności muzyki i tańców z każdej części Europy. Warto zaznaczyć, że „Bystry” otrzymał zaproszenie jako jedyny zespół z Polski. Tak wiec, reprezentował nie tylko Augustowszczyznę, ale także nasz kraj. Jest to wielkie wyróżnienie dla zespołu być w gronie najlepszych grup folklorystycznych Europy. Wyjazd na festiwal poprzedzony był wieloma próbami, zarówno z grupą taneczną jak i kapelą.

                Wypoczynek letni organizowany przez nasze stowarzyszenie dla członków ZTL „Bystry” oprócz swojej atrakcyjności był też ogromną promocją naszego miasta i naszej augustowskiej kultury na arenie międzynarodowej. Logo naszego miasta, charakterystyczna muzyka augustowsko-suwalska i podlaska oraz flaga Polski były nieodłącznym elementem stanowiącym o naszej tożsamości.

                Oprócz występów festiwalowych w drodze powrotnej od 31.07 do 03.08. młodzi ludzie poznali i zobaczyli największe zabytki Włoch, takie jak: barokową architekturę Wenecji i średniowieczną Padwę oraz stolicę Austrii – Wiedeń.

                Serdecznie dziękujemy za otrzymane dofinansowanie Gminie Miasta Augustów, reprezentowanej przez Burmistrza Miasta Augustowa bez niego jak też i naszych zarobionych pieniędzy oraz wpłat rodziców nie doszłoby do wakacyjnej wyprawy po Europie naszego zespołu.

Poniżej zamieszczamy kilka fotek z naszego wyjazdu.

|ZTL Bystry