21 kwietnia Augustowskie Centrum Edukacyjne po raz XXII było organizatorem i gospodarzem TARGÓW SZKÓŁ WYŻSZYCH – REGIONALNYCH TARGÓW KARIERY I PRACY 2023. Współorganizatorem tego przedsięwzięcia był Powiatowy Urząd Pracy w Augustowie. Celem Targów jest prezentacja ofert edukacyjnych szkół wyższych maturzystom z naszego regionu oraz propozycji szkoleniowych w zakresie podnoszenia kwalifikacji zawodowych, ofert pracy, a także ułatwienie kontaktu z potencjalnymi pracodawcami.

Fot. aktualnosci.acedu

W Targach wzięło udział 12 uczelni wyższych, a także przedstawiciele 10 instytucji i 6 pracodawców z lokalnego rynku pracy. Wśród uczelni, które prezentowały w tym roku swoje oferty edukacyjne oraz przedstawiały warunki kształcenia na poziomie studiów były: Akademia Sztuki Wojennej w Warszawie, Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie, Uniwersytet Medyczny w Białymstoku, Uniwersytet w Białymstoku, Wyższa Szkoła Medyczna w Białymstoku, Niepaństwowa Wyższa Szkoła Pedagogiczna w Białymstoku, Politechnika Białostocka, Kolegium Nauk Stosowanych Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy filia w Ełku, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie Wydział Geoinżynierii, Kierunek Inżyneria Środowiska, WANS Wschodnioeuropejska Akademia Nauk Stosowanych w Białymstoku, Akademia Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie Filia w Białej Podlaskiej oraz Międzynarodowa Akademia Nauk Stosowanych w Łomży.

Wśród pracodawców, które prezentowały swoje zakłady oraz proponowały oferty pracy były: British American Tobacco w Augustowie, BIAVITA Polska w Augustowie, Mcdonald’s, ASPI w Suwałkach, MPP-B „Ślepsk”, Pracowniczy Ośrodek Maszynowy Augustów. Instytucje były prezentowane przez: Urzędy Pracy z Białegostoku i Augustowa, OHP Augustów, Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczna w Augustowie. Jak zwykle tłumnie były oblegane stoiska służb mundurowych: Wojskowej Komendy Uzupełnień w Suwałkach, Komendy Powiatowej Policji i Straży Pożarnej w Augustowie, a także Placówki Straży Granicznej w Augustowie oraz Aresztu Śledczego w Suwałkach.

Targi cieszą się dużym zainteresowaniem i odwiedza je ponad kilkaset osób (głównie uczniowie – w tym maturzyści z augustowskich szkół średnich). W tym roku również stanowiska wystawców odwiedziły tłumy zwiedzających.

Wydarzenie już od kilkunastu lat stanowi impuls dla maturzystów do dokonywania ważnych, życiowych wyborów dotyczących dalszego kierunku edukacji. Tegoroczna odsłona Targów, zawierała bardzo szeroką ofertę edukacyjną. Jeżeli uważamy, że celem edukacji jest lepszy start w życiu, to Targi Szkół Wyższych są tego dowodem. Bogata oferta edukacyjna, bezpośrednie rozmowy z uczniami, prezentacje szkół – to wszystko daje młodym ludziom wskazówki w odpowiedzi na pytanie „co dalej”? Mamy nadzieję, że wielu z nich wyszło z targów pewnych swoich wyborów i śmiało patrzących w przyszłość.

W trakcie Targów odbyły się również wykłady dla młodzieży, m.in. na tematy: „Zmieniający się rynek pracy a kształcenie ustawiczne” czy „Praca sezonowa za granicą”.

Serdecznie dziękujemy wszystkim wystawcom biorącym udział w tegorocznej edycji targów – przedstawicielom szkół wyższych, instytucji oraz pracodawców. Wystawcy byli zachwyceni organizacją targów oraz jak zwykle sympatyczną atmosferą towarzyszącą przedsięwzięciu. Zapewnili nas już, że wrócą tutaj za rok. Dziękujemy również wszystkim, którzy odwiedzili stoiska targowe. Mamy nadzieję, że to przedsięwzięcie służy młodzieży pomocą w określeniu dalszej ścieżki edukacyjnej lub ułatwia znalezienie pracy.

|Starostwo Powiatowe w Augustowie