W środę 12 kwietnia na białostockim rynku przedstawicielki Tęczowego Białegostoku opowiedziały o uruchomieniu dodatkowego numeru telefonu zaufania prowadzonego przez stowarzyszenie.


Maria Zadykowicz: Jestem tu dzisiaj reprezentując Tęczowy Białystok, żeby opowiedzieć o naszym największym aktualnym projekcie, jakim jest telefon zaufania. Działa on od początku ubiegłego roku. Fundusze na jego otwarcie pozyskaliśmy wygrywając grant w ramach programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z funduszy EOG. 9 marca bieżącego roku uruchomiliśmy dodatkowy numer. Decyzja ta wynika z czysto logistycznych powodów. Do niedawna numer był aktywny dwa popołudnia w tygodniu, wtorki i czwartki, ale obsługiwała go jedna pani psychoterapeutka. Żeby zapewnić ciągłość działania numeru zaufania, jednocześnie zostawiając dla dotychczas współpracującej z nami psychoterapeutki margines na takie rzeczy jak urlop lub zwolnienie lekarskie, podjęliśmy się współpracy z drugą psychoterapeutką. Telefon w dalszym ciągu działa we wtorki pod dotychczasowym numerem 799 869 881 oraz w czwartki pod nowym numerem 729 118 213 w godzinach od 16:00 do 18:00. O wszelkich zmianach zawsze informujemy w naszych mediach społecznościowych.

Helena Świrydziuk: Jak dotąd z naszego numeru zaufania skorzystało sporo osób, wciąż jednak jesteśmy daleko od osiągnięcia pełni jego potencjału. Badania wyraźnie pokazują, że zapotrzebowanie na pomoc psychologiczną jest obecne i stale rośnie, dlatego domyślam się, że wzrost zainteresowanie kontaktem z naszymi paniami psychoterapeutkami wzrośnie wraz z promocją wiedzy o telefonie oraz pewnością o zachowaniu pełni anonimowości. Mogę zapewnić, że rozmowy przeprowadzane na linii naszego telefonu zaufania są całkowicie poufne, w razie potrzeby wyrażonej przez osobę dzwoniącą mogą być też anonimowe, nie ma obowiązku przedstawiania się. Nasze psychoterapeutki przeszły odpowiednie szkolenie z pracy z osobami ze społeczności LGBT+, wiedzą, jak zwracać się do takich osób i jak udzielać im możliwie najlepszej pomocy. W przypadku niemożności kontaktu głosowego, oferujemy również adres email obsługiwany przez odpowiednio wykwalifikowany personel. Adres, pod który można pisać to mailzaufania.bialystok@gmail.com.

Zespół TB