W Dzień Matki, 26 maja rozpocznie się Tydzień Zdrowia Rodzin w NFZ. Zachęcamy, aby wykorzystać ten czas do zadbania o zdrowie poprzez skorzystanie z bezpłatnych konsultacji profilaktycznych, pomiarów ciała, analizy składu ciała czy rodzinnie wyrobić kartę EKUZ na wakacje. W ramach Tygodnia Zdrowia Rodzin Podlaski OW NFZ zaplanował 4 wydarzenia profilaktyczne.

            W dniach od 26 maja do 2 czerwca 2023 r. w Podlaskim OW NFZ trwać będzie Tydzień Zdrowia Rodzin w NFZ. Każda osoba, która odwiedzi Salę Obsługi Klienta w Podlaskim OW NFZ przy ul. Pałacowej 3, otrzyma karnet z zaproszeniem do wykonania bezpłatnych pomiarów w kiosku profilaktycznym, a także kompleksową informację na temat programów profilaktycznych oraz miejsc, w których takie badania można wykonać.

W kiosku profilaktycznym każdy zainteresowany wykona najważniejsze pomiary: wzrostu, masy ciała, BMI, składu ciała, ciśnienia tętniczego krwi. Wydrukowane pomiary będzie można omówić z doradcą, na stanowisku ds. profilaktyki i promocji zdrowia z Podlaskiego OW NFZ. Doradcy będą również informować o możliwości skorzystania z kalendarza badań dla kobiet, mężczyzn i dzieci, na stronie Akademii NFZ:  https://akademia.nfz.gov.pl/kalendarz-badan/

Dodatkowo każda osoba uczestnicząca w Tygodniu Zdrowia Rodzin NFZ otrzyma zestaw materiałów informacyjnych i edukacyjnych m.in.: „Planuję Długie Życie”, magazyn „Ze Zdrowiem” oraz „Przewodnik Pacjenta 2023”.

„Regularnie wykonywane badania profilaktyczne pozwalają na wczesne wykrycie najczęściej występujących chorób i problemów zdrowotnych. I właśnie rozpoczynający się Tydzień Zdrowia Rodzin w NFZ to doskonała okazja, by pochylić się nad swoim stylem życia, a także wprowadzić zmiany lub wykonać badania, które pozwolą cieszyć się zdrowiem przez długie lata. Oferta profilaktyczna, którą przygotowaliśmy, skierowana jest zarówno do kobiet, mężczyzn, jak i dzieci. Naszym celem podczas Tygodnia Zdrowia Rodzin w NFZ jest przypominanie mieszkańcom województwa, że warto zadbać o siebie, bo to najlepsza inwestycja”.

 – mówi Maciej Bogdan Olesiński Dyrektor Podlaskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.

Tydzień Zdrowia Rodzin w NFZ przypomina, jak ważna jest profilaktyka zdrowotna. Okazji do rozmów o zdrowiu na pewno nie zabraknie. Każdy znajdzie coś dla siebie. Rodzice wykonają pomiary w kiosku profilaktycznym, dzieci poznają talerz zdrowego żywienia i dowiedzą się jak prawidłowo budować zdrowe nawyki już od najmłodszych lat.  

Harmonogram wydarzeń w ramach Tygodnia Zdrowia Rodzin w NFZ. Skorzystaj z profilaktycznej oferty NFZ:

26 maja 2023 r. – Dzień Matki

W Dniu Matki Podlaski OW NFZ zaprasza na dwa spotkania profilaktyczne: w siedzibie NFZ w Białymstoku przy ul. Pałacowej 3, na Sali Obsługi Klienta oraz na Giełdzie przy Andersa – tam konsultanci ds. profilaktyki zdrowotnej będą do dyspozycji w ramach mobilnego stoiska.

Kiedy: 26 maja w godz. 9:00-12:00

Gdzie: Eko Akademia Podlaskie Centrum Rolno-Towarowe S.A. w Białymstoku.

W programie:

– bezpłatna analiza składu ciała (wiek metaboliczny, BMI, skład ciała),

– informacje o Internetowym Koncie Pacjenta,

– instruktaż samobadania piersi na fantomie,

– informacje o bezpłatnych badaniach w ramach programów profilaktycznych: raka szyjki macicy, raka piersi, raka jelita grubego, chorób układu krążenia, chorób odtytoniowych (w tym POCHP), profilaktyki gruźlicy, Profilaktyki 40PLUS,

– bezpłatne programy żywieniowe z portalu diety.nfz.gov.pl.

Kiedy: 26 maja w godz. 13:30-15:00

Gdzie: Podlaski Oddział Wojewódzki NFZ, Białystok, ul. Pałacowa 3, Sala Obsługi Klientów

W programie:

– konsultacje z przedstawicielkami Stowarzyszenia Amazonki,

– instruktaż samobadania piersi na fantomie,

– pomiary w kiosku profilaktycznym, omówienie pomiarów z doradcą ds. profilaktyki i promocji zdrowia,

– informacje o bezpłatnych badaniach profilaktycznych NFZ i MZ,

– przedstawienie oferty portali: DietyNFZ, Akademia NFZ oraz programu „8 tygodni do zdrowia”,

– informacje o postojach mammobusów w województwie podlaskim,

– od ręki będzie można wyrobić kartę EKUZ na wakacje dla całej rodziny. Przypominamy, że przychodząc do NFZ z upoważnieniem, możemy wyrobić EKUZ w imieniu innych członków rodziny.

31 maja 2023 r. – Światowy Dzień bez papierosa

31 maja obchodzimy Światowy Dzień bez papierosa. Z tej okazji Podlaski OW NFZ zorganizował w swojej siedzibie przy ul. Pałacowej 3, na Sali Obsługi Klienta bezpłatne badania, pomiary oraz konsultacje, które pomogą zerwać z nałogiem palenia tytoniu. W wydarzeniu weźmie udział Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Białymstoku.

Kiedy: 31 maja w godz. 10:00-13:00

Gdzie: Podlaski Oddział Wojewódzki NFZ, Białystok, ul. Pałacowa 3, Sala Obsługi Klientów.

W programie:

– pomiary w kiosku profilaktycznym, omówienie pomiarów z doradcą ds. profilaktyki i promocji zdrowia,

–  badania smokolyzerem – urządzeniem pomiarowym dla osób palących papierosy, które sprawdza poziom tlenku węgla (CO) w wydychanym powietrzu,

– porady jak i gdzie rzucić palenie oraz konkursy wiedzy o zdrowiu z nagrodami,

– informacje związane z e-papierosami, papierosami tradycyjnymi,

– przedstawienie oferty portalu Akademia NFZ, DietyNFZ oraz programu „8 tygodni do zdrowia”,

– przedstawienie oferty programów profilaktycznych NFZ,

– przedstawienie oferty pilotażowego programu profilaktycznego Profilaktyka 40 PLUS,

– możliwość wyrobienia karty EKUZ dla całej rodziny.

1 czerwca 2023 r. – Dzień Dziecka na wesoło i sportowo

W Dniu Dziecka Podlaski OW NFZ zaprasza wszystkie dzieci i ich rodziców do odwiedzenia niebieskiego stoiska profilaktycznego NFZ podczas pikniku edukacyjnego w Tykocinie pod hasłem: „Dzień dziecka na wesoło i sportowo” zorganizowanego przez Komendę Wojewódzką Policji w Białymstoku. Będzie to wspaniała okazja, aby spędzić czas na świeżym powietrzu i poprzez zabawę pokazać dzieciom od czego zależy zdrowie oraz jak należy o nie dbać.

Kiedy: 1 czerwca w godz. 10:00-14:00

Gdzie: Tykocin, Plac Czarneckiego.

W programie Podlaskiego OW NFZ:

– warsztaty edukacyjne promujące zasady zdrowego odżywiania i znaczenia picia wody, z wykorzystaniem talerza do komponowania posiłków i zdrowych proporcji jedzenia

– instruktaż higieny jamy ustnej na fantomie przeskalowanych rozmiarów szczęki

– edukacyjne kolorowanki oraz quizy, które ułatwią dzieciom poprzez zabawę przyswoić wiele potrzebnych w codziennym życiu informacji o higienie i aktywności fizycznej. 

            Przy okazji warto przypomnieć, iż od 26 maja będzie trwał również Ogólnopolski Tydzień Karmienia Piersią. Temat: „Zdrowie Kobiet. Karmienie Piersią” Podlaski OW NFZ przybliży w dniu 31 maja 2023 r. w ramach cyklu „Środa z Profilaktyką”. Każda #ŚrodazProfilaktyką to inny, ważny aspekt zdrowia, podczas którego NFZ edukuje osoby w różnym wieku, także osoby starsze, które jeszcze nie potrafią odnaleźć się w życiu z chorobą.

Zagadnienia „Śród z profilaktyką” powiązane są z najważniejszymi ogólnopolskimi lub międzynarodowymi inicjatywami prozdrowotnymi (np. Światowy Dzień Walki z Cukrzycą) oraz tematami kluczowymi dla NFZ (otyłość i cukrzyca, obecne i nowe programy profilaktyczne, raporty NFZ oraz kampanie edukacyjne).

| Podlaski Oddział Wojewódzki NFZ