W niedzielę podczas 31. Letniej Uniwersjady w chińskim Chengdu wioślarze wywalczyli pięć medali, w tym trzy złote. To był polski dzień w Sichuan Water Sports School. Z dorobkiem 11 złotych krążków Polska awansowała na czwarte miejsce w klasyfikacji medalowej całych zawodów.

Fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk

Łącznie biało-czerwoni mają już na koncie 30 medali.

Już w pierwszym biegu rozgrywanym rano drużyna w składzie: Barbara Streng, Katarzyna Duda, Jakub Woźniak, Kajetan Szewczyk wywalczyła złoty medal w kategorii czwórek podwójnych mix.

„Po przedbiegach spodziewaliśmy się takiego wyścigu, ale on nas też trochę zaskoczył” – powiedział Kajetan Szewczyk. „Myśleliśmy, że naszymi głównymi rywalami będą Niemcy, ale w trakcie dystansu okazało się, że są nimi Włosi. Mieliśmy z trenerem dobry plan na ten bieg, od początku mieliśmy klapki na oczach i po prostu robiliśmy swoje. Byliśmy skoncentrowani na sobie, nie patrzyliśmy na innych. Było konkretnie ciężko, ale po medalu jest fajnie. Nie podoba mi się tylko pogoda, jest zbyt wysoka wilgotność i temperatura” – dodał złoty medalista z Chengdu.

Później kolejni reprezentanci Polski poprawiali dorobek medalowy ekipy. Czwórka Katarzyna Boruch, Martyna Jankowska, Izabela Pawlak i Anna Potrzuska wywalczyły srebrne medale, przegrywając tylko z Chinkami. Także drugie miejsce w finale wywalczyła dwójka Paulina Chrzanowska i Izabela Gałek.

W kolejnych startach Polacy ponownie okazali się najlepsi. Wioślarze wywalczyli bowiem jeszcze dwa złote krążki – dwójka Bartosz Bartkowski i Krzysztof Kasparek oraz Zuzanna Jasińska. Ta ostatnia popłynęła perfekcyjnie, prowadząc od startu do mety.

„Taki był plan, trener przed startem zalecił mi szybkie tempo od początku, miałam rozpędzić łódkę i tak trzymać” – wyjaśniła swoje rekordowe tempo od startu Jasińska. „Taki był plan, żeby nie patrzeć na rywalki tylko narzucić tempo i robić swoje. Bardzo się cieszę, że moja konkurencja ma takie wyniki medalowe, musiało być dobrze, bo mieliśmy sporo przedstawicieli w finałach A. Warunki były tutaj ciężkie, jak w saunie parowej, ale według mnie trzeba sobie radzić w każdych, wioślarstwo to sport, w którym trzeba umieć się przystosować” – dodała.

Do tej pory Polacy zdobyli w Chengdu trzydzieści medali.

Złote wywalczyli: wioślarze Zuzanna Jasińska, dwójka Bartosz Bartkowski i Krzysztof Kasparek, czwórka Barbara Streng, Katarzyna Duda, Jakub Woźniak, Kajetan Szewczyk. A także pływacy Kamil Sieradzki, Dominik Dudys, Mateusz Chowaniec i Jakub Kraska (sztafeta 4×100 metrów stylem dowolnym) oraz indywidualnie dwa Kamil Sieradzki (200 metrów stylem dowolnym i 100 metrów stylem dowolnym) i Adela Piskorska (100 metrów stylem grzbietowym). Lekkoatleci (dwukrotnie) Nikola Horowska (skok w dal i bieg na 200 metrów), Oskar Stachnik (rzut dyskiem) i Konrad Bukowiecki (pchnięcie kulą).

Srebrne: lekkoatleci Magdalena Bokun (skok w dal), Szymon Mazur (pchnięcie kulą) i Marlena Granaszewska (bieg na 200 metrów), pływacy Jakub Majerski (50 metrów stylem motylkowym), Jan Kałusowski (100 metrów stylem klasycznym) oraz Dominika Sztandera, Kornelia Fiedkiewicz, Kacper Stokowski i Jakub Majerski (sztafeta 4×100 metrów stylem zmiennym), wioślarze czwórka Katarzyna Boruch, Martyna Jankowska, Izabela Pawlak i Anna Potrzuska, dwójka Paulina Chrzanowska i Izabela Gałek.

Brązowe: strzelec Oskar Miliwek (pistolet szybkostrzelny 25 metrów), taekwondzistka Patrycja Adamkiewicz (kat. – 57kg), drużyna taekwondzistek Patrycja Adamkiewicz, Aleksandra Kowalczuk, Julia Sereda i Łucja Oleszczuk, judoka Kacper Szczurowski (kat. +100kg), pływacy Dominika Sztandera (100 metrów stylem klasycznym) i Mateusz Chowaniec (100 metrów stylem dowolnym), florecista Jan Jurkiewicz i lekkoatleci Dawid Piłat (rzut młotem), Aleksandra Śmiech (rzut młotem), Adrianna Laskowska (trójskok) i Krzysztof Kiljan (bieg na 110 metrów przez płotki).

Uniwersjada potrwa do 8 sierpnia. (PAP)

wha/ sab/