Augustowskie przedszkola i żłobki nie są już obiektami chronionymi. Zdecydowali o tym miejscy radni. Oznacza to, że działające w ich sąsiedztwie sklepy i restauracje będą mogły sprzedawać alkohol.

W pobliżu augustowskich przedszkoli będzie można sprzedawać alkohol
W pobliżu augustowskich przedszkoli będzie można sprzedawać alkohol – relacja Marty Sołtys

Do tej pory między tymi obiektami musiała być przynajmniej 30-metrowa odległość. W kwietniu radni uchwalili, że zapis ten nie dotyczy istniejących już lokali. To jednak uchylił wojewoda.

Podczas wczorajszej (20.06) sesji o wprowadzenie zmian apelował między innymi rady Leszek Cieślik.

– Przedsiębiorca, który wynajmuje daną powierzchnię pod działalność gospodarczą nie ma żadnego prawa zabraniać czegokolwiek innemu przedsiębiorcy. To rada miasta może wprowadzić różne obostrzenia. Jeżeli wykreślimy zapis o żłobkach i przedszkolach, to uchwała zostanie utrzymana.

Przeciwny pozbawieniu przedszkoli i żłobków statusu obiektów chronionych był między innymi Dariusz Ostapowicz.

– Już po raz kolejny staramy się wprowadzić uchwałę, która zamyka jedne drzwi tego zagrożenia, ale otwiera niestety drugie. Pozbawienie przedszkoli i żłobków ochrony da możliwość otwierania obiektów, jak na przykład „bar na stojaka i szybkiego kuflaka” bezpośrednio przy takich placówkach. 

 O wprowadzenie zmian w uchwale do radnych zaapelowali miejscowi przedsiębiorcy, którym z powodu bliskiego sąsiedztwa z obiektami chronionymi nie zostałaby wydłużona koncesja na sprzedaż alkoholu. 

| red: mik