Mimo, że sezon wakacyjny już za nami, Augustów nie zwalnia tempa i nadal na liście miejskich wydarzeń można odnaleźć wiele ciekawych pozycji. W miniony weekend augustowianie oraz turyści mogli obserwować zmagania gmin, które brały udział w Ogólnopolskich Igrzyskach „Aktywna Wieś” LZS, zrobić bezpłatne badania w Mobilnej Strefie Zdrowia czy wziąć udział w Mistrzostwach Kajakarskich. W okolicznościach przyrody miała miejsce uroczystość poświęcenia nowego sztandaru Rejonowego Koła Pszczelarzy działającego w Augustowie. W niedziele zaś odbyły się uroczystości upamiętniające ofiary sowieckiej agresji oraz przywołujące pamięć o Sybirakach. To nie koniec wrześniowych atrakcji – bądź na bieżąco.

fot. UM w Augustowie

Zabawa na świeżym powietrzu

Pomimo tego, że kalendarzowa jesień rozpoczyna się w tym tygodniu, to pogoda za oknem nadal zachęca nas do aktywności na świeżym powietrzu. Sobotni poranek rozpoczął się od Ogólnopolskich Igrzysk „Aktywna Wieś” LZS. Do Augustowa przybyli przedstawiciele województw, aby wspólnie bawić się i konkurować w dyscyplinach sportowych. Wszystkie drużyny z dumną reprezentowały swój region. Przenosząc się na Rynek Zygmunta Augusta, mieszkańcy mogli skorzystać z bezpłatnych badań i konsultacji w Mobilnej Strefie Zdrowia. W sobotę przypadał również Narodowy Dzień Sportu. W Augustowie postawiliśmy na kajakarstwo. Młodzież w wieku 10-14 spróbowała swoich sił w Międzywojewódzkich Mistrzostwach Młodzików w Kajakarstwie. Zwieńczeniem dnia była uroczystość poświęcenia nowego sztandaru Rejonowego Koła Pszczelarzy, który działa na terenie Augustowa.

Dzień Sybiraka

17 września w rocznicę agresji sowieckiej na Polskę obchodzony jest Dzień Sybiraka, który upamiętnia wszystkich Polaków zesłanych na Syberię. Burmistrz Miasta Augustowa wraz z Przewodnicząca Rady Miejskiej Alicją Dobrowolską oraz Radnym Województwa Podlaskiego Pawłem Wnukowskim oddali cześć poległym składając kwiaty oraz znicze pod pomnikiem pamięci znajdującym się na terenie Bazyliki Najświętszego Serca Jezusowego. Podczas oficjalnych uroczystości Burmistrz Miasta Augustowa Mirosław Karolczuk został uhonorowany „Odznakę Honorową Sybiraka”.

To dla mnie duże wyróżnienie. Pamięć o sowieckiej zbrodni powinna trwać, młode pokolenie musi znać historię naszego regionu i Polski. To ważne, aby krzewić tę wiedzę i wyciągać z niej stosowne wnioski. Dziękuję Związkowi Sybiraków za zaangażowanie do tego augustowskiej młodzieży – powiedział Burmistrz Miasta Augustowa Mirosław Karolczuk

Bądź na bieżąco

To nie koniec wydarzeń zaplanowanych na wrzesień. Następny weekend również przyniesie wiele atrakcji m.in. piknik strażacki czy tzw. „prowadzanki”. Chcesz być na bieżąco? bieżąco: Ściągnij aplikację mobilną „Augustów” bądź odwiedź internetową wydarzenia.augustow.pl.

[*as] Urząd Miejski w Augustowie