(o pogwarkowym tomiku dla młodszych i najmłodszych)

Pomysł zrodził się nieoczekiwanie. Otóż kiedy w 2020 roku przychodziły wiersze poświęcone augustowskim statkom, nadszedł też wiersz Jolanty Dzienis zatytułowany „Kiełbik”.  Opowiadał o tym, jak będąc małą dziewczynką, pływała nim po augustowskich jeziorach. Pomyślałam wówczas, że dobrze byłoby po zakończeniu spotkań zredagować z naszych pogwarkowych wierszy tomik dla dzieci. W trakcie pracy nad ostatnią książką o kwiatach temat ten coraz bardziej dojrzewał we mnie. Podzieliłam się tą myślą z Leonardą Szubzdą i Krystyną Gudel, one ją zaakceptowały, a kiedy dostałam list z fotografiami Jadwigi Koniecko, uznałam, że dobrze byłoby mieć jedno z takich zdjęć na okładce tomiku dla dzieci. Opowiedziałam o tym w bibliotece i uzyskałam aprobatę Małgorzaty Pieńczykowskiej – Kierownik Miejskiej Biblioteki Publicznej APK w Augustowie, która patronowała wszystkim pogwarkom. Nie ogłaszałyśmy nowego naboru wierszy, tylko dokonałyśmy z Leonardą wyboru tekstów z tych, które były publikowane w dotychczasowych tomikach. W jednym przypadku za pozwoleniem autorki zmieniłyśmy tytuł wiersza. Są to wiersze dla małych i nieco starszych dzieci, stąd nie wszyscy z autorów pogwarkowych są w nim ujęci. Wybrałyśmy 54 utwory 28 twórców. Tytuł tomiku „Zadziwienia zamyślenia…” pochodzi z wiersza zamykającego publikację. Rozbudza w dzieciach zaciekawienie jej treścią. Według mego skromnego zdania wiersz ten jest jednym z piękniejszych utworów, jakie znam o naszym regionie. Wyszedł spod pióra Leonardy Szubzdy.

Fot. Jadwiga Koniecko

Tomik został podzielony na umowne rozdziały. Na początku są wiersze o książkach i zakładkach książkowych, po nich opowieści, w tym bajki, o przesympatycznych zwierzętach jeżach, później o kwiatach oraz trzmielach i pszczołach. Znajdujemy w nim utwory o bliskich dla dzieci kotach, psach i innych stworzeniach z łąk i wiejskich podwórek, a także mówiące o podróżach pociągiem i rejsach statkami. Są też wiersze poświęcone babciom, mamom, herbacie, kawie, chlebie, dawnym przygodom i zabawom znanym augustowskim dzieciom, a przesiąknięte jest to wszystko miłością do bliskich. Kończą zaś tomik wiersze o urodzie podaugustowskiej miejscowości Białobrzegi.

Autorami wierszy są: Genowefa Balukiewicz (Augustów), Alicja Bolińska (Monkinie), Bożena Diemjaniuk (Augustów), Józefa Drozdowska (Augustów), Jolanta Maria Dzienis (Białystok), Barbara Gałczyńska (Augustów), Krystyna Gudel (Suchowola), Henryka Hołownia (1951-2019) (Suwałki), Teresa Kaczorowska (Ciechanów), Regina Kantarska-Koper (Białystok), Bożena Klimaszewska (Obuchowizna), Czesław Kowalewski (Augustów), Urszula Krajewska-Szeligowska (Krajewo Białe), Celina Mieńkowska (Augustów), Janina Osewska (Augustów), Zofia Piłasiewicz (Frącki), Daniela Polasik (Koleczkowo), Maria Roszkowska (Białystok), Tadeusz Trojanowski (Białystok), Jan Saczko (Augustów), Urszula Sieńkowska-Cioch (Augustów), Leonarda Szubzda (Sokółka), Krystyna Walicka (Augustów), Piotr Waldemar Wiśniewski (Suwałki), Ewa Jolanta Wojtków (Węgorzewo), Zofia Wróblewska (Brańsk), Małgorzata Zachorowska-Falicka (Warszawa) i Krystyna Zawadzka (Augustów). Autorką zdjęć na okładce i wewnątrz wydawnictwa jest Jadwiga Koniecko (Augustów). Logo Niedzielnych Pogwarek Poetyckich przy Herbatce zaprojektowała Renata Rybsztat (Augustów). Tomik powstał z pomysłu Józefy Drozdowskiej, która również przygotowała jego skład komputerowy. Wspólnie z Leonardą Szubzdą dokonały wyboru wierszy i opracowały całość publikacji, Krystyna Bakuniewicz zaś wydrukowała ją na drukarce Miejskiej Biblioteki Publicznej w Augustowie.

Dziękuję bardzo za współpracę Leonardzie Szubździe i tym wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób wspierali mnie przy pracy nad tomikiem, czyli Krystynie Bakuniewicz, Bożenie Diemjaniuk, Krystynie Gudel, Reginie Kantarskiej-Koper, Jadwidze Koniecko, Janowi Saczce, Barbarze Salwockiej, a szczególnie Małgorzacie Pieńczykowskiej – Kierownik Miejskiej Biblioteki Publicznej APK w Augustowie za umożliwienie realizacji tomiku oraz wszystkim Koleżankom i Koledze Bibliotekarzom za miłą atmosferę przy jego składaniu. 

Zadziwienia…, tomik pogwarkowy dla dzieci (PDF) TUTAJ >>>

Dziękuję również Zbigniewowi Bartoszewiczowi za udostępnienie naszego tomiku i informacji o nim na portalu internetowym Augustow.org oraz poinformowanie o publikacji przez Konrada Milanowskiego na Facebooku bibliotecznym.

                                                                 Józefa Drozdowska