Zbrodnia katyńska to zbrodnia ludobójstwa, w istocie chodziło o wymordowanie polskiej elity, inteligencji po to, by nas jako naród, osłabić i wyniszczyć. To jedna z najtragiczniejszych kart w naszej historii, kładąca się straszliwym cieniem na relacjach z Rosją – powiedział prezydent Andrzej Duda.

Fot. PAP/Paweł Supernak

W Dniu Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej prezydent złożył w czwartek rano wieniec przed Epitafium Katyńskim w Muzeum Katyńskim, upamiętniając Ofiary Zbrodni Katyńskiej.

Andrzej Duda podkreślił, że przez dziesięciolecia Sowieci zaprzeczali, zakłamywali tę zbrodnię. „Dokonana w 1940 roku, w kwietniu, przez NKWD, na rozkaz najwyższych sowieckich władz na czele ze Stalinem, wykonana w sposób metodyczny, niezwykle brutalny, niezwykle sprawny, bez żadnych kompletnie reguł, które przewidzielibyśmy dla współczesnych jakichkolwiek postępowań, jakie mają miejsce w państwach cywilizowanych” – ocenił.

Jak mówił, był to „po prostu zwykły brutalny mord”. „Powiedzielibyśmy wprost – to zbrodnia ludobójstwa, dlatego że w istocie chodziło o wymordowanie polskiej elity, o wymordowanie polskiej inteligencji” – podkreślił.

Prezydent zauważył, że wymordowano oficerów, funkcjonariuszy polskiej policji, polskich inteligentów, funkcjonariuszy różnych polskich służb. Wskazywał, że byli to ludzie wykształceni, stanowiący elitę polskiego społeczeństwa. Andrzej Duda zaznaczył, że zrobiono to „po to, by nas – jako naród – osłabić, wyniszczyć”.

„Jedna z najtragiczniejszych kart w naszej historii, kładąca się tak straszliwym cieniem na relacjach pomiędzy Polską a Rosją, ale kładąca się także straszliwym cieniem w ogóle na historii, właśnie dlatego, że (…) przez dziesięciolecia przez Sowietów zaprzeczana” – powiedział prezydent.

Do zbrodni katyńskiej, w wyniku której zamordowano ok. 22 tys. polskich obywateli, m.in. oficerów Wojska Polskiego, policjantów i osób cywilnych należących do elit II Rzeczypospolitej, doszło wiosną 1940 r. Z polecenia najwyższych władz Związku Sowieckiego, z Józefem Stalinem na czele, funkcjonariusze NKWD dokonali masowych zabójstw m.in. w Lesie Katyńskim, Kalininie (obecnie Twer) i Charkowie. Zbrodnia wyszła na jaw 13 kwietnia 1943 r. Data ta jest obecnie symboliczną rocznicą zbrodni. (PAP)

Autorzy: Sylwia Dąbkowska-Pożyczka, Mateusz Mikowski

sdd/ mm/ pat/