Rodzice i opiekunowie dzieci do 18. roku życia, którzy pobierają świadczenie wychowawcze 
z programu „Rodzina 800 plus” powinni jeszcze przez 3 dni wstrzymać się ze składaniem wniosków na kolejny okres świadczeniowy. Mogą to zrobić dopiero od 1 lutego tego roku.

– Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpocznie przyjmowanie formularzy o wsparcie od 1 lutego. Wnioski na nowy okres można składać do 30 czerwca. Złożenie kompletnego i prawidłowo wypełnionego dokumentu między 1 lutym a 30 kwietnia 2024 r., daje gwarancję, otrzymania pieniędzy do 30 czerwca. W przypadku, gdy wniosek zostanie złożony w maju czy czerwcu, ustalenie prawa oraz wypłata przyznanego świadczenia z wyrównaniem od czerwca nastąpi nie później niż odpowiednio do 31 lipca i do 31 sierpnia tego roku. Jeśli rodzic spóźni się i złoży dokumenty po terminie, to świadczenie otrzyma od miesiąca złożenia wniosku. Wyjątek stanowią rodzice, którym urodziło się dziecko. Oni mają trzy miesiące na złożenie wniosku

– informuje Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

Świadczenie wychowawcze przysługuje na każde dziecko do ukończenia przez nie 18 lat niezależnie od dochodów rodziny. Od 2022 r. gdy ZUS przejął wypłatę świadczenia, wnioski można złożyć tylko elektronicznie. Do dyspozycji rodzice mają Platformę Usług Elektronicznych ZUS, bankowość elektroniczną, czy portal Emp@tia oraz aplikację mobilną mZUS– dodaje rzeczniczka.

– Już od ponad roku udostępniona została aplikacja mobilna mZUS. Jest przeznaczona między innymi dla rodziców, którzy mogą skorzystać ze świadczenia wychowawczego 800 plus. Jeśli wcześniej złożony był do ZUS-u wniosek o to świadczenie i Zakład przyznał je, rodzic może na jego podstawie utworzyć nowy wniosek. Do kreatora pobrane są wszystkie uprzednio wprowadzane dane. Jeśli coś się zmieniło, można to poprawić

wyjaśnia Katarzyna Krupicka.

W aplikacji widoczne są również wnioski wysłane do ZUS-u innymi kanałami przez: PUE ZUS, bankowość elektroniczną lub system Emp@tia.  Poprzez mZUS otrzymamy powiadomienie o możliwości składania wniosków na nowy okres świadczeniowy, sprawdzimy także kwotę świadczenia i termin jego wypłaty.

ZUS województwa podlaskiego