Ministerstwo Infrastruktury przyznało województwu podlaskiemu ponad 45 mln złotych na dofinansowanie przewozów autobusowych – poinformował wojewoda podlaski Jacek Brzozowski na konferencji prasowej. Do 9 grudnia trwa nabór wniosków na 2025 rok.

Fot. Krzysztof Zdanuczyk

Transport publiczny odgrywa podstawową rolę w zapewnieniu dostępności komunikacyjnej. Samorządowcy są od tego, by m.in. rozpoznawać potrzeby mieszkańców, także w odniesieniu do transportu, a potem – dobrze współdziałając z administracją centralną i przewoźnikami lokalnymi – wychodzić naprzeciw tym potrzebom i tworzyć jak najlepszą siatkę połączeń

– mówił na spotkaniu z mediami wojewoda Jacek Brzozowski.

Wojewoda zachęca do wykorzystania rządowych funduszy

Ministerstwo Infrastruktury 29 listopada poinformowało wojewodę, że województwu podlaskiemu przyznane zostanie 45 303 409,06 zł.

W mijającym roku samorządom udało się wykorzystać 22 mln złotych, czyli połowę kwoty, z którą mamy do czynienia na 2025 rok. Stąd wielka prośba do samorządowców – składajcie wnioski, mam nadzieję, że uda wam się wykorzystać teraz wszystkie te środki. Nasi pracownicy są do Państwa dyspozycji, będą pomagać w złożeniu poprawnych wniosków. Liczę, że uda nam się w 2025 roku wykorzystać pełną pulę pieniędzy

– mówił Jacek Brzowski. Jak podkreślił wojewoda, w programie pojawiły się nowe zapisy – w odpowiedzi na postulaty samorządów:

Umowy w programie mogą być wieloletnimi. Do poprzedniego roku były to umowy jednoroczne, ale samorządowcy zgłaszali, że może to być pewien problem.

Jednostki samorządu terytorialnego mogą składać wnioski o dofinansowanie linii autobusowych do 9 grudnia. Rozpatrzenie dokumentów i ogłoszenie wyników naboru ma nastąpić do 23 grudnia 2024 roku.

Dofinansowanie ratunkiem dla nierentownych połączeń

Jak podkreślali obecni na konferencji przedstawiciele samorządów, Fundusz Rozwoju Przewozów Autobusowych jest dla nich jedyną szansą na zapewnienie mieszkańcom przejazdów, które z ekonomicznego punktu widzenia nie są opłacalne.

Grzegorz Jakuć, wójt gminy Turośń Kościelna, podkreślał:

Z uwagi na specyfikę naszego województwa, czyli niezbyt duże zaludnienie, a duże odległości, wykluczenie komunikacyjne było codziennością. Cieszymy się z kontynuacji tego programu, pozwoli nam to wykluczenie zminimalizować. Sami nie bylibyśmy w stanie zapewnić naszym mieszkańcom możliwości przemieszczania się do pracy, szkół, urzędów. Rachunek ekonomiczny zawsze jest negatywny, to przeważnie kursy ekonomicznie nieuzasadnione. Postaramy się bardzo racjonalnie to wsparcie wykorzystać.

Grzegorz Jakuć przywołał konkretny przykład z ostatnich dni:

To informacja z wczoraj – dowiedzieliśmy się, że jeden z kursów obsługiwanych przez PKS Nova od 1 stycznia nie będzie funkcjonował. Korzysta z niego tylko kilka osób, ale to dla każdej z nich sprawa życiowa. To jest więc moment, by jeszcze skorygować wniosek i poszerzyć go o to połączenie z gminą Suraż

– tłumaczył wójt Turośni Kościelnej.

Burmistrz Choroszczy mówił:

Gmina Choroszcz od kiedy jest ten program, ubiega się o dofinansowanie i zawsze z niego korzysta, ponieważ ekonomia pokazuje, że pewne linie trzeba by zamknąć. Dzięki temu wsparciu utrzymamy te linie, które już są, ewentualnie rozbudujemy siatkę o kolejne. Dzięki temu mieszkańcy będą mogli dalej dojeżdżać do szkół, przedszkoli, do innych miejscowości. Gmina Choroszcz bardzo się rozbudowuje, potrzebne są rozszerzenia o dodatkowe przystanki.

Tysiące kilometrów przejazdów z dofinansowaniem

W 2024 roku zawartych zostało 57 umów na łączną kwotę ponad 22,5 mln złotych. Dofinansowanie objęło 274 linie komunikacyjne o łącznej długości ponad 12 tysięcy km.

Wśród największych tegorocznych beneficjentów znalazły się następujące jednostki samorządu terytorialnego:

  • powiat augustowski – 11 linii o długości 477 km – prawie 2,4 mln zł
  • gmina Szczuczyn – 6 linii (341 km) – ponad 2,2 mln zł
  • gmina Stawiski – 9 linii (573 km) – prawie 1,8 mln zł
  • gmina Dobrzyniewo Duże – 23 linie (887,5 km) – ponad 1,6 mln zł
  • gmina Zabłudów – 12 linii (445 km) – 1,5 mln zł.