Augustowski DKF KINOCHŁON zaprasza do obejrzenia najnowszej produkcji Alexa Garlanda („Men”, „Anihilacja”, „Ex Machina”, „28 dni później”) – w czwartek 23 maja 2024 o godz. 18:30 w kinie Iskra (ul. 3 Maja 38) pokażemy Państwu „Civil War”. O filmie dyskutować zaś będą Jakub Majmurek i Sebastian Smoliński.

Na ekranie ujrzymy Stany Zjednoczone balansujące na krawędzi upadku. Skorumpowany prezydent wzywa obywateli do walki przeciwko „sojuszowi z Florydy i zachodnim siłom Teksasu i Kalifornii”. Fotografka wojenna Lee (Kirsten Dunst) wraz z grupą dziennikarzy próbuje dostać się do Waszyngtonu, będącego epicentrum dramatycznych wydarzeń, by przeprowadzić ostatni wywiad z prezydentem. W tej misji towarzyszy im ambitna, lecz niedoświadczona dziennikarka Jessie (Cailee Spaeny). Lee, mimo początkowej niechęci, zostaje jej mentorką.

To potencjalny scenariusz wojny domowej jest świetnym antywojennym filmem skłaniającym do dyskusji, pewnie dlatego, że zaprasza nas do niebezpiecznie nieodległego świata i pyta nas, co to naprawdę znaczy być człowiekiem.

O filmie dyskutować z nami będą:

Jakub Majmurek – filmoznawca, publicysta, krytyk filmowy, którego teksty można przeczytać min. w „Gazecie Filmowej”, „Tygodniku Powszechnym”, „Le Monde Diplomatiqe Edycja Polska”, „Bez Dogmatu” oraz na portalach Polskiego Radia, Lewica.pl. Współautor i redaktor wielu książek filmowych, m.in. (wspólnie z Łukaszem Rondudą) “Kino-sztuka. Zwrot kinematograficzny w polskiej sztuce współczesnej”.

Oraz

Sebastian Smoliński – krytyk nie tylko filmowy, ale i operowy, dziennikarz, piszący dla „Stopklatki” i „Kultury Liberalnej”, specjalista i wielki miłośnik kina amerykańskiego. Publikuje także w „Kinie”, „Ekranach”, „Tygodniku Powszechnym”, „Dwutygodniku” i „Filmwebie”. jest stałym gościem programów „Hrapkowidz” w radiowej Czwórce , „Kino Mówi” w Ale Kino+ oraz „Dranie w kinie” w TVP Kultura. Wraz z Michałem Oleszczykiem prowadzi anglojęzyczny podcast „Foreign Correspondents: Deeper into Hitchcock”, współpracownik Festiwalu Nowe Horyzonty, zwyciezsca Konkursu im. Krzysztofa Mętraka w 2017 roku. Edukator w ramach akcji Skrytykuj! Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego. Współautor prac zbiorowych z zakresu historii kina, m.in. hiszpańskojęzycznej monografii „La doble vida de Krzysztof Kieślowski” pod redakcją Joanny Bardzińskiej. Laureat XXI edycji Konkursu im. Krzysztofa Mętraka.

Bądźcie z nami – serdecznie zapraszamy.

APK – DKF KINOCHŁON

 – – –

Cennik i rezerwacja biletów:

Bilet na pojedynczy pokaz: 18 zł

Bilet ulgowy: 12 zł

Karnet na cztery pokazy: 60 zł (ważny przez pół roku) Rezerwacje i sprzedaż: Augustowskie Placówki Kultury, Rynek Zygmunta Augusta 9, tel. 643 36 59 lub na godzinę przed rozpoczęciem seansu w Kinie „Iskra”.