Burmistrz Miasta Augustowa serdecznie zaprasza do wspólnego świętowania Dni Augustowa. W programie szereg wydarzeń, spośród których każdy znajdzie coś dla siebie.

Sala widowiskowa MDK (Rynek Zygmunta Augusta 9, wejście od ul. Kościelnej, II piętro)

Godz. 17:00 – „Izabella Cywińska augustowianka dobrze przyszyta”. Związki Izabelli Cywińskiej z Augustowem podczas 50 lat małżeństwa artystycznego z Januszem Michałowskim. Prowadzenie Bogdan Falicki.

Izabella Cywińska, reżyserka filmowa, teatralna i telewizyjna jak żadna inna postać współczesnej kultury polskiej (ale też i polityki) była przez ponad 50 lat związana z Augustowem i jego mieszkańcami. To w historii naszego miasta wyjątkowa postać i wyjątkowa, bogata i zażyła relacja.

Mam na myśli nie tylko związki z rodziną męża aktora Janusza Michałowskiego i pobyty wakacyjne w jego domu rodzinnym na ul. Kościuszki 13 przez pół wieku.

Izabella Cywińska odwiedzała Augustów zanim poznała przyszłego męża i po raz pierwszy z nim przyjechała na ul. Kościuszki jako narzeczona. Nie bywała przez te liczne lata wyłącznie gościem rodziny męża, lecz była wnikliwą obserwatorką życia mieszkańców, posiadając dar wrażliwości i wiedzy wyniesionej ze swoich pierwszych studiów na etnografii. Ukoronowaniem tego żywego, wszechstronnego uczestniczenia w życiu miasta był Medal za Zasługi dla m. Augustowa dla Dwojga Małżonków nadany przez Radę naszego miasta. Tak być nie musiało. Medal dla Janusza Michałowskiego, który wielokrotnie w wywiadach udzielanych mediom podkreślał miasto swojego pochodzenia, był oczywistością. Żona zaś osobiście i osobno na niego także zapracowała. Wymieńmy trzy wydarzenia. Pomoc w dokończeniu inwestycji biblioteki publicznej, której budowa w końcu lat 80 ub. wieku utknęła w kryzysie finansów publicznych. Minister kultury Izabella Cywińska, związana z Augustowem uczuciowo, jednym podpisem rozstrzygnęła sprawę w kierunku dokończenia inwestycji. A wtedy budżet na kulturę był mniej niż cienki. Drugą była promocja autobiografii Izabelli „Dziewczyna z kamienia” w Miejskim Domu Kultury z udziałem autorki. Także wynikała z przywiązania do Augustowa. Warszawska promocja tej książki miała miejsce w Instytucie Teatralnym i odbyła się z udziałem wybitnej aktorki Danuty Stenki, która zyskała uznanie i wielką popularność za udział w serialu „Boża podszewka” w reżyserii Izabelli Cywińskiej. W Instytucie była obecna reprezentacja diaspory augustowskiej w stolicy, bo Klub Augustowian jeszcze nie istniał. No i trzecie: Izabella zawsze wspierała Męża w jego marzeniach, by kolekcję lamp naftowych przekazać w darze dla Augustowa. Wiem to, bo podczas wizyt w domu, a zarazem siedzibie wspaniałej kolekcji, na Piwnej na Starym Mieście w Warszawie rozmawialiśmy o tym wielokrotnie. Pod koniec życia zgłosiło się co prawda także Muzeum w Wilanowie lecz Augustowa to nigdy nie wykluczało z cennej darowizny której oboje byli właścicielami. Artystka często podkreślała że chociaż pracowała i mieszkała w wielu miastach w Polsce to kolejność w sercu na podium jest ustalona od lat: Poznań, Warszawa, Augustów. Na spotkaniu powiem skąd taką kolejność szczególnie odnośnie Poznania. Zapraszam Państwa na spotkanie 2 czerwca. Ożywimy przeszłość, pobudzimy pamięć, wznowimy wrażenia z filmów i sztuk reżyserowanych przez „przyszywaną augustowiankę”. Ale także przypomnimy spotkania z Izą, gdy na naszej targowicy przymierzała na ciuchach konfekcję zasłuchana w gwarę regionalną, na którą jako etnograf była wrażliwa. I tam nawiązywały się znajomości z augustowiankami.

Do zobaczenia w sali widowiskowej MDK

|Augustowskie Placówki Kultury