Instytut Pileckiego zaprasza na 6-dniowy festiwal LIPCOWI’45 z okazji obchodów 79. rocznicy Obławy Augustowskiej.  W dniach 6-12 lipca na mieszkańców Augustowa i Suwalszczyzny czekać będzie szereg wydarzeń kulturalno-historycznych. Koncert LIPCOWI’45, plenerowy wernisaż zdjęć konkursowych czy piknik edukacyjno-historyczny to tylko część festiwalowych atrakcji. Zwieńczeniem wydarzeń będą uroczyste obchody Dnia Pamięci Obławy Augustowskiej.

Sprawdź, co Instytut Pileckiego zaplanował w ramach tegorocznego festiwalu!

Muzyczna opowieść nad Nettą | koncert LIPCOWI’45

Wydarzeniem inaugurującym festiwal będzie koncert LIPCOWI’45, który rozpocznie się w sobotę 6 lipca o godz. 20:30 na błoniach nad rzeką Nettą w Augustowie. Tym razem opowiemy o Obławie za pomocą piosenek z historii polskiej muzyki w zupełnie nowych, współczesnych aranżacjach, wykonanych przez duety artystów z różnych pokoleń. Wystąpią m.in. Anita Lipnicka, Zalia, Ugorna, Skubas, Wojciech Waglewski (Voo Voo), Dawid Tyszkowski, Wiktoria Zwolińska, a także Marika, Natalia Nykiel oraz Robert Cichy. Kierownikiem muzycznym przedsięwzięcia jest Michał DIMoN Jastrzębski – muzyk, perkusista, autor tekstów oraz współzałożyciel zespołu Lao Che. Za reżyserię koncertu odpowiada Aleksandra Górecka – scenarzystka, reżyserka, realizatorka oraz montażystka. W trakcie wieczoru usłyszymy także utwory będące zapowiedzią płyty LIPCOWE’45, która ukaże się już w sierpniu.

Nauka w formie zabawy | Piknik edukacyjny Instytutu Pileckiego

W niedzielę 7 lipca zapraszamy na piknik edukacyjny na błoniach nad rzeką Nettą, podczas którego nie tylko nie zabraknie stanowisk historyczno-edukacyjnych, ale również pojawi się akcent muzyczny projektu LIPCOWI’45. Dla najmłodszych przewidujemy atrakcje w postaci m.in. warsztatów rzemiosła czy możliwość zagrania w kultową grę planszową „DOM TURKA”, zaś starsza widownia będzie mogła wziąć udział w szkoleniu z udzielania pierwszej pomocy medycznej „Pomoc nie jedno ma imię” czy odwiedzić plenerową księgarnię Instytutu Pileckiego. Fanów motoryzacji zapraszamy do obejrzenia przedwojennych perełek motoryzacji z Muzeum Motoryzacji Biała Olecka.

Plenerowy wernisaż zdjęć, śpiewanki patriotyczne, gra terenowa, spacer śladami historii
i kino pod chmurką

W poniedziałek 8 lipca o godz. 17:00 odbędzie się plenerowy wernisaż fotografii nagrodzonych w konkursie fotograficznym „Drugie życie zdjęć Judela Rotsztejna”, dla których inspiracją były zdjęcia pejzaży Augustowa i okolic przed stu laty. Wydarzenie odbędzie w punkcie widokowym na tarasie z panoramą na jezioro Necko.

We wtorkowe popołudnie razem z Zespołem Tańca Ludowego „Bystry” zapraszamy do wspólnych śpiewanek patriotycznych w sercu miasta. Start o godz. 17:00 na Rynku Zygmunta Augusta.

W środę zapraszamy do udziału w grze terenowej „Zaginieni bez wieści”, przygotowanej przez Młodzieżową Radę Instytutu Pileckiego w Augustowie. Gra będzie prowadzona szlakiem miejsc związanych z Obławą Augustowską. Zbiórka o godz. 17:00 pod siedzibą Instytutu Pileckiego przy ul. 3 Maja 49.

W środowy wieczór na podwórku Augustowskich Placówek Kultury odbędzie się plenerowy pokaz filmu dokumentalnego poświęconego Obławie Augustowskiej pt. „To był lipiec 1945” w reżyserii Waldemara Czechowskiego. Po projekcji zapraszamy na panel dyskusyjny z udziałem m.in. reżysera filmu.
Start o godz. 20:30.

W czwartkowe popołudnie, o godz. 18:00, spod kolumny Zygmunta Augusta wyruszy spacer pt. „Augustów w XX wieku”, podczas którego dr Łukasz Faszcza opowie o historii miasta i regionu w ubiegłym wieku.

Dzień Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej | Uroczyste obchody 79. rocznicy Obławy Augustowskiej

Punktem kulminacyjnym festiwalu LIPCOWI’45 jest 12 lipca – Dzień Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej. Tego dnia w sposób szczególny oddamy hołd tym, którzy w lipcu 1945 roku zostali zamordowani przez Sowietów. Tegoroczne obchody rozpoczniemy o godz. 15:00 na terenie „Domu Turka”, gdzie odbędą się oficjalne uroczystości, w tym współorganizowane z Klubem Historycznym im. Armii Krajowej w Augustowie, Augustowskimi Placówkami Kultury oraz kołem Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, VIII Publiczne Odczytywanie Nazwisk Ofiar Obławy Augustowskiej „Przywróćmy Im twarze i imiona”. Całość wydarzenia uświetni występ Łukasza Karaudy – wokalisty Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze”. Obchody zakończą się Mszą Świętą w intencji Zamordowanych i Ich rodzin w Bazylice Najświętszego Serca Jezusowego w Augustowie.

Szczegółowy harmonogram festiwalu dostępny jest na stronie Instytutu Pileckiego. Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.

Partnerzy: Urząd Miasta Augustów, Augustowskie Placówki Kultury, Augustowianka, Muzeum Motoryzacji Biała Olecka, KRUS w Augustowie, Związek Harcerstwa Polskiego w Augustowie,
1 Augustowska Drużyna Harcerska „Saggitarius”

Współorganizatorzy Obchodów Dnia Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej: Augustowskie Placówki Kultury, Bazylika Najświętszego Serca Jezusowego w Augustowie, Klub Historyczny im. Armii Krajowej w Augustowie, Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej

Patronaty medialne: TVP3 Białystok, Radio 5, Polskie Radio Białystok, portal informacyjny Augustow.org

| źródło informacji: @instytutpileckiego.pl