W dniach 08-15 maja 2024 r. z okazji Tygodnia Bibliotek, Miejska Biblioteka Publiczna przygotowała dla Czytelników szereg atrakcji.

W Dzień Bibliotekarza 08.05 odbyło się spotkanie z pisarką Katarzyną Kuśmierczyk, autorką powieści z pogranicza dramatu, kryminału i horroru osadzonych na Suwalszczyźnie. Była mowa o wierzeniach przodków, sposobach tworzenia szmacianych „Motanek” i ostatniej kobiecie w historii, spalonej na stosie za uprawianie czarów. Książkę Katarzyny Kuśmierczyk; „Suknia z wilgotnej mgły”, będącą początkiem tzw.” Suwalskich opowieści” dodatkowo omawiali w czwartek.

16.05 członkowie nowo powstałego Dyskusyjnego Klubu Książki dla Dorosłych. Podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy w Augustowie. mieli okazję pobawić się słowem, tworząc slogany, lepieje i moskaliki. A już w sobotę 11.05 w czytelni zebrali się fani gier fabularnych by odbyć klasyczną sesję w świecie Dungeons & Dragons. Na sesji gracze m.in „rozbili siatkę przestępczą utrzymującą wielu mieszkańców w ciągłej niepewności o przyszłość i rozwiązali tajemnicę miasteczka Stormfels”.

Seniorzy 13.05 uczestniczyli w zajęciach z Panią Psycholog Dianą Paczenko pod hasłem „Przestrzenie manipulacji wobec seniorów w ujęciu psychologicznym”.

We wtorek 14.05 podopieczni Warsztatów Terapii Zajęciowej zagrali w planszówki. Biblioteka przygotowała również konkursy, w których można było wygrać atrakcyjne nagrody. Skierowane one były tak do dorosłych jak i najmłodszych czytelników. Wizyt tych ostatnich w Bibliotece także nie mogło zabraknąć.

08.05 placówkę odwiedziły dzieci z Niepublicznego Przedszkola „U Kubusia Puchatka” z ul. Osiedlowej. Przez cały Tydzień Bibliotek do Oddziału dla Dzieci przybywały grupy przedszkolne na zajęcia „Idzie rak Nieborak” i „Maja Bursztyn jedzie na wakacje”, a w holu na parterze stanęła niezwykła wystawa- prace prezentujące Bibliotekę oczami dziecka (efekt konkursu plastycznego).

Fot. MBP w Augustowie

Klub Młodego Odkrywcy „Kolumbowie” wybrał się do Białegostoku na XX Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki. Młodzi naukowcy, bogatsi o nowe doświadczenia, zwiedzili również Muzeum Iluzji i Nauki. W Filii Nr1 pojawiła się klasa IB ze Społecznej Szkoły Podstawowej STO. Dzieci przyniosły rysunki, które przedstawiały ilustracje do ich ulubionych książek.

Filia Nr 2 natomiast gościła młodzież z Fundacji „Cordis” wraz z opiekunami. Wzięli oni udział w zajęciach plastycznych, podczas których wykonali zaprojektowane według własnego pomysłu zakładki.

Przez cały tydzień na facebooku Biblioteki w krótkich rolkach prezentowano poszczególne oddziały i Filie. Została też ogłoszona abolicja dla czytelników, którzy zalegają ze zwrotami.

Jeszcze do końca maja można oddać niezwróconą książkę, nie płacąc kary. Biblioteka anuluje też kary zaległe, pod warunkiem, że czytelnik odwiedzi Odział, bądź Filię, wobec której ma dług.   

W tym roku frekwencja jak zwykle dopisała. Każdy, kto zainteresował się wydarzeniem mógł wybrać interesujące go punkty programu w zależności od wieku i preferencji. Tydzień Bibliotek wprawdzie już minął, ale do odwiedzenia naszej placówki zapraszamy przez cały rok. Zapewniamy, że każdy czytelnik znajdzie tu coś dla siebie.

APK/MBP w Augustowie