W niedzielę, 7 lipca Augustów był gospodarzem VIII Targów „Polska smakuje”. Podobnie jak w latach poprzednich Targi odbyły się w centralnej części naszego miasta, na Rynku Zygmunta Augusta. Uroczystego otwarcia targów dokonała p. Agnieszka Zawistowska – dyrektor Oddziału Terenowego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, organizatora wydarzenia. Wystąpienie pani Agnieszki Zawistowskiej do odsłuchania w pliku audio pod tekstem. Wymieniła w nim gości honorowych niedzielnego wydarzenia oraz przybliżyła ideę jego organizacji.

fot. Wojciech Piotrowicz/augustow.org

Największą grupę regionalnych produktów spożywczych stanowiły na targach miody, tradycyjne wędliny, sery, przetwory i pieczywo. Były również stoiska z rękodziełem lokalnych wytwórców. Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszyły się warsztaty kulinarne prowadzone przez Mikołaja Reya. Organizatorzy przygotowali też animacje i zabawy dla dzieci.

Targi „Polska smakuje” są również doskonałą okazją do nagrodzenia i wyróżnienia tych wszystkich, którzy mają szczególny wkład w promocję rolnictwa i żywności z Podlasia.

W tym roku Odznaką Honorową „Zasłużony dla Rolnictwa” nagrodzono:

Statuetkami: firma Mlekovita i pani Krystyna Osińska z Rutki- Tartak jako dostawca mleka, owoców oraz warzyw do szkół.

Natomiast za wieloletnią pracę na rzecz rolnictwa Odznaką Honorową „Zasłużony dla Rolnictwa” zostali wyróżnieni producenci żywności oraz pracownicy Oddziału Terenowego KOWR w Białymstoku: Oksana Tomaszewska, Marek Krajewski, Aneta Dyczewska, Monika Myszkowska, Małgorzata Sołtan, Marek Gryszka oraz Sławomir Piekutowski.

Wyróżnienie wręczyli pan Stefan Krajewski – sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz pani Agnieszka Zawistowska dyrektor OT KOWR w Białymstoku.

Goście honorowi w swoich wystąpieniach odnosili się również do tematu, który może mieć wpływ na zainteresowanie turystów naszym regionem. W mediach często pojawiają się informacje o rzekomych zagrożeniach z którymi można tutaj się spotkać w związku z sytuacją na wschodniej granicy.

Mówił o tym m.in. Burmistrz Augustowa Mirosław Karolczuk:

– Przede wszystkim bardzo dziękuję za słowa pana ministra. Chciałem poruszyć to w swoim wystąpieniu. Bardzo dziękuję za tą deklarację, że u nas jest bezpiecznie. Szanowni Państwo, biznes turystyczny przeżywa teraz ciężkie chwile i myślę, że wszyscy wspólnie powinniśmy wiele zrobić żeby uspokoić te emocje. My widzimy, że u nas jest bezpiecznie

Zachęcamy do zapoznania się z nagraniami audio wystąpień gości honorowych 8. targów „Polska smakuje” w Augustowie >>>

Agnieszka Zawistowska – dyrektor Oddziału Terenowego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa

Stefan Krajewski – sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi

Bogdan Dyjuk – członek Zarządu Województwa Podlaskiego

Mirosław Karolczuk – burmistrz Miasta Augustów

|Bart./augustow.org

Fot. Wojciech Piotrowicz.augustow.org